בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / יעלי כרמי, יעל גור, מיקי גוריון כותבות על גבר אישה ציפור
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

יעלי כרמי, יעל גור, מיקי גוריון כותבות על גבר אישה ציפור

מיקי גוריון:

הו איריס את משוררת. על "גבר אשה ציפור"
גם כשאת כותבת פרוזה את משוררת. מה אומר לך, שקראתי בשקיקה ופליאה כל פרט ופרט, החלומות הכיסופים הגעגוע- הגבר שדליה אוהבת משום מה ולא צריך לשאול כי אין מה לשאול מה זאת אהבה, חומר לפסיכולוגים- זה שכמעט לא נוקף אצבע אך מילדותם במערומיו הוא שלה, והיא אוהבת אותו, והוא לא ממש שלה, ואחר כך היא וספריה ומשפחתה והנופים והצפורים והגשם, כמה את ערה לכל זה ברגישות שכזאת, אלוהים והשירים הצמודים לכל פרק הם בפני עצמם עולם קסום. ואני כל כך הזדהיתי וקראתי אותם שוב, ואצטרך לקרוא את הספר שוב בקרוב כי רציתי לדעת יותר מהר ואולי דילגתי על הנוף, ולא אומר דבר על סבל וגוף וזיונים ואוקינוס וזיעה ומה לא.
איריס הספר נפלא ומעולה ונהדר. וכך גם את!

Yael Karmi

גבר
אישה
ציפור
המלצה מכל הלב שעולה ויורד במהלך הקריאה בספרה החדש של איריס אליה כהן, שזה שמו- גבר, אישה, ציפור.
הספר משלב פרוזה ושירה, משירי האהבה, הכאב, הילדות והפרידה היפים שקראתי.
וזה הוואטסאפ ששלחתי אתמול לאיריס:
'איריסי, הספר שלך 'גבר, אישה, ציפור' זה דבר שאי אפשר לתאר. קסם כזה. פלא כאב ואושר. איזה סיפור אהבה, אני מתה מהיופי'.
קנו לכן אותו, הוא נפלא.

יעלי כרמי 2

 

גבר אשה ציפור, איריס אליה כהן

לכאורה, עוד סיפור על אהבה, אהבה גדולה מהחיים, אהבה שנמשכת כל החיים.
גבר ואישה,שהם שתי כנפיים של ציפור הנפש שהיא האהבה.
אבל… רק לכאורה.
בעברית המיוחדת כל כך שלה, בדימוייה היפהפיים בשילוב המקורי, שטרם נתקלתי בו, בין פרוזה וליריקה, בישירות האירוטית שלה, גורמת הסופרת לציפור רבת יופי זו להמריא ולגעת בלב. להזכיר לנו כמה כאב יופי ועונג כמוס בנו, וביכולת המופלאה לאהוב.
ממליצה בחום, לכל מי שאהב אי פעם, ולכל מי שיאהב, כלומר, לכולנו, להתענג על הספר הזה.

התמונה של ‏יעל גור‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן