בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / גבר אישה ציפור בעשירייה
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

גבר אישה ציפור בעשירייה

1.

אז דליה ויואל שלי, האישה והגבר מ"גבר אישה ציפור" נכנסו היום הישר לעשירייה הפותחת של צומת ספרים. זה משמח כל כך. (הספר נמכר במחיר יפה והגון של 39 שקלים.) אני אשמח כמובן אם הוא לא יתקע בעשירייה. כלומר, אשמח שתקנו אותו ותחלצו אותו מהארונית הזאת של המבצעים, ותקחו אותו אליכם הביתה. אין לו הרבה דרישות, מבטיחה, והוא מחונך. (מחר הוא יהיה כבר בכל הסטימצקיות והחנויות הפרטיות בעזרת השם האחד פלוס אחד או השני בחמישים אחוזים הנחה ואלוהי המפיצים.)
2. אם תחליטו להחליף אותו בספרייה, בבקשה תספרו לי, אני לא רואה מזה שקל, אתם יודעים, משרד התרבות גונב אותי (את רוב הסופרים הצעירים) כבר עשור, אבל לפחות שאשמח בקריאה שלכם. זה חשוב לי.
3. מצחיק, אבל דליה הוא שמה של גיבורת הספר החדש של מאירה ברנע גולדברג, ויואל הוא שמו של גיבור הספר החדש של ניר ברעם. מסתבר שלשלושתנו הסתובבו אותם שמות בראש באותה תקופה והנה הספרים של שלושתנו יוצאים ממש ממש ביחד. בהצלחה לכולנו אמן. יש מספיק קוראים לכולם.
4. אף אחד לא שאל אותי למה בחרתי בכריכה הסגולה המהממת הזאת מכל הכריכות, אז אענה לכם בכל זאת כי התאמנתי על התשובה וחבל שהיא תשלח למיחזור ככה על פארש: בגלל צבע העיניים של דליה הגיבורה. (כן, אליזבט טיילור סטייל!)
5. אספי שלי יצא היום בבוקר לטיול שנתי של יום אחד. לפני שהוא יצא מהבית הוא ברך אותי ב"תתחדשי" ואמר: "טוב, אז עד שאני חוזר מהטיול אני מצפה שתיגמר לך ההתרגשות ושתפסיקי ולאכול לנו את הראש עם הספר החדש שלך, סבבה?"
אז זהו. עבר חצי יום ולא נראה לי כל כך.
6. המשך יבוא.
התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.
התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן