בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / ספר חדש לאלי אליהו – איגרת אל הילדים
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

ספר חדש לאלי אליהו – איגרת אל הילדים

אין ספרים שהשפיעו עליי יותר מהספרים האלה של אלי אליהו. אין ספרים שאני מכירה יותר משני הספרים האלה, יודעת רבים מהם בעל פה. אין משורר שאני אוהבת יותר וגם אין הרבה אנשים שאני אוהבת יותר. בקיצור, אין יותר. מאלי אליהו. אין.
ועכשיו רואה אור ספר חדש שחיכיתי לו כל כך, 'איגרת אל הילדים' (עם עובד 2018). לינק בתגובה הראשונה:

ככה הכרתי אותו, (בתמונה משמאל) פחות שני ספרים ותשע שנים. אני זוכרת שהגעתי לערב שירה שהוא השתתף בו, בטבעון, עם ענתי לוין ואלמוג בהר, בלית ברירה באתי; שירה, אם לא הייתה של אלתרמן ורביקוביץ', שיעממה אותי. ואם הייתה של וולך, ממש הבעיתה אותי (היו לי סיוטים מ'בציר טוב'. אמיתי.) אבל ברגע שאלי אליהו הקריא את 'מתחת לפני האדמה' המיתי שלו, נפלתי. כלומר, הלב שלי נפל. וקם. הבנתי שאני רוצה שהוא יהיה העורך של 'מכתוב', שהיה אז כתב יד מבולבל ונסער. הבנתי שהבחור הגאון הזה שעומד מולי (טוב, האמת שהם ישבו) כתב ב 13 שורות שיר את כל 500 עמודי הוורד של 'מכתוב'!
בסוף הערב קניתי את ספר השירה שלו 'אני ולא מלאך', הראשון שקניתי בחיי הבוגרים. ואני זוכרת את השבת הזאת, שכבתי במיטה וקראתי מכריכה לכריכה את הספר, וזאת הייתה התגלות. חי נפשי. התקרה נסדקה. אני יכולה להישבע שהוילונות התרגשו. גם השידה. והאור. והשבת. אם לשפוט על פי הרטט שאחז גם בהם.
כתבתי לאלי מייל התפעמות ארוך ובסופו בקשה שיערוך לי את 'מכתוב'.
אז כתבתי.
עבר שבוע והוא לא ענה. ועבר עוד שבוע והוא עדיין לא ענה. ואז, אחרי שלושה שבועות, קיבלתי מייל, והוא ולא מלאך – הסכים!
בפגישות הראשונות הוא הוריד לי פרקים שלמים בלי להניד עפעף, פשוט לימד אותי לכתוב מחדש.
והשאר זה ה'מכתוב' של 'מכתוב'.

מאז הוא עדיין לא עונה למיילים.
סתם, עונה. תוך יום.
אם הוא פותח את התיבה.

לא מתייגת אותו כי הוא מהצנועים. על אמת. אף שמשוררים וצניעות זה אפעס, לא ממש נדבק. אבל ענת לוין כתבה על זה פוסט שלם. לינק בתגובה השנייה.

בקיצור, ספר חדש לאלי אליהו. ודודו טסה הענק לקח תשעה שירים והלחין אותם ויצר אלבום מופתי. אין לתאר. לכו על זה. לינק בתגובה הראשונה.

התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.
התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן