שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

שבת ויום הולדת לאימי וחג לאילנות, וההיפך ולא בסדר הזה. מזה כמה שנים אנחנו חוגגים לאמא יום הולדת בט"ו בשבט, אמא שלי היא אמא אדמה, היא אמא אילנות היא אמא טבע. כילדה הייתה עולה על ההרים ומדברת אל העצים, מקשיבה להם, מטפסת עליהם כמו קוף, עד רוחפת עד לצמרת כמו ציפור, קוטפת, קולפת, פולחת את פירותיהם באצבעות זריזות. בסתיו סועדת אותם. בבית ילדותי גידלה את כל זני עצי הפרי הנפוצים בחלקת האדמה הקטנה ליד הבית. מה לא היה לנו? שסק, ותפוזים כתומים ותפוזי דם, ואשכוליות, אפרסקים, שזיפים, באהבה, כמה אמא אהבה אותם והם אהבו אותה בחזרה עד אין קץ, היו מתוקים נדיבים שאין לתאר. אפילו עצי אנונה ופאפיה שתלה אצלנו בגינה, בניסיון להחזיר לעצמה את הודו.
אמא שלי. חמסה עליה. בריאות עולם ואהבת עולם עליה. ראש וראשונה לחיים שלי. של כולנו.
בתאחיות IMG_2120מונה בנותיה ונכדותיה פחות עוד שלוש נכדות ובת, שהעדיפו להישאר בחוץ. אבל הן בפנים.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן