שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

blueberries

בלובריס

הייתי בחודש שני, אולי אפילו לא ידעתי שאני בהיריון, ובכל זאת קניתי לי מעיל ענק במרשלס עם צווארון פרווה מלאכותי והרגשתי מוכנה לכל, לחורף האמריקאי, לגלות, לעבודה החדשה. אחר כך נכנסתי לסופרמרקט וקניתי לנו בלובריס טריות בסלסלת פלסטיק דקה, חשבתי, וואו, בלובריס, אני חייבת להתקשר לאמא שלי, לספר לה שקניתי בלובריס. כל הדרך במכונית עד לפרבר המדוּשֶׁא והבנוי בתים-בתים נמוכי קומה ברוקוויל ומזכיר באיזה אופן קיבוץ ולכן גם נקרא כך בפי הישראלים, חשבתי, וואו, בלובריס, אני חייבת להתקשר לאמא שלי למרות שהיא בטח בכלל לא יודעת מה זה בלובריס, גם אני לא זכרתי איך אומרים בלובריס בעברית, אבל הן מאד הגניבו אותי, איזה דבר זה, פרי כחול, פרי שהוא אשכרה כחול! רק באמריקה, בחיי, אמא, רק באמריקה. ואז הגעתי הבייתה, לבושה במעיל הענק, פוסעת על השביל כמו דוב סיבירי שעוד לא יודע שהוא בהיריון ואז מוש יצא לקראתי, "רבין נרצח" הוא אמר לי, זאת הייתה שעת צהריים אצלנו, כלומר, אצלם, אצל האמריקאים, וחשבתי שזה לא יפה שהוא לא עוזר לי עם השקיות, כי קניתי עוד כמה דברים מהסופרמרקט חוץ מהבלובריס וזה היה די כבד כל הקניות וזה, אבל לא אמרתי לו כלום, רק, "קניתי בלובריס." ומוש אמר, "רבין נרצח." ואני שאלתי אותו, "מה זה בלובריס בעברית?" ומוש אמר, "רצחו את רבין, איריס." וככה עד היום אני לא יודעת איך אומרים בלובריס בעברית.

בתמונות: אפריל 96, אני בחודש חמישי, רולינס פארק, רוקוויל, מרילנד.
ינואר 96, מוש ואני. רולינס פארק בחורף הכי היסטרי שלהם מזה 100 שנה.

התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן