בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / תגובתי לביקורת על "גלבי" ב"הארץ"
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

תגובתי לביקורת על "גלבי" ב"הארץ"

הבהרה: לא חשבתי שאאלץ לעשות את זה, אולם ה"ביקורת" שפורסמה בעיתון "הארץ" גוררת אחריה תגובות איומות רבות ופניות ותמיהות עד דלא ידע ואין לי אלא להגיד בצורה חד משמעית, אין ביני ובין שנאת אשכנזים דבר וחצי דבר, ומאידך, אני עומדת מאחורי ההחלטה להציב את שני הנרטיבים המזרחי והאשכנזי, זה מול זה, ודבקה בעמדתי החד משמעית, כי נעשה פה העוול העצום ביותר והמוכחש ביותר מאז קום המדינה.
ועוד: סופר לא יכול לצפות שכולם יקראו את הספר כפי שביקש. לצערי איני יכולה להגן על הדמויות האשכנזיות הרבות בספר, האנושיות בעיני, לטוב ולרע, בדיוק כמו הדמויות המזרחיות, צריך כמובן לקרוא את הספר. אני גם מניחה שזו לא הפעם הראשונה שמבקר מערבב בין הסופר לגיבורי ספרו, אבל הצגת עמדותיי, כלומר, הבאת ציטוטים מדבריי, כמו כדי לחזק את טענותיה בדבר זילות השואה ושנאת אשכנזים, מסלפת ומקוממת.

 

כאן

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן