כולנו דיסלקטים מול טקסט החיים
 • עקיבא קונונוביץ

  שמי עקיבא קונונוביץ, נולדתי בבואנוס איירס, ארגנטינה, ב-1937. נשוי+4+3 נכדים. עליתי ארצה עם משפחתי ב1969, ישירות למדרשת שדה בוקר, שם לימדתי ספרות ולשון עברית בתיכון ובסמינר למורים עד 1977. בעל תואר מ.א. (בהצטיינות) בספרות השוואתית מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. משנת 1977 עד לפרישתי לגמלאות (2003) לימדתי ספרות ולשון עברית בבתי ספר על-יסודיים ובמכללת דוד ילין. אני תלת-לשוני:  זכיתי בפרס שמערקע קאטשרגינסי מטעם הקולטור קאנגרעס בבואנוס איירס, בשנת 1955, על שירים באידיש.  זכיתי בפרס "רוסאריו קאסטייאנוס",מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, בשנת 1976,(מאמר עיוני על שירתה של המשוררת המקסיקנית הנ"ל). כתבתי שירים בספרדית ותרגמתי. ערכתי אנתולוגיה של שירי נתן יונתן בשפה הספרדית (מקור מול תרגום)  APOSTAR AL TIEMPO, בהוצאת ויזור, מדריד, 2008.  אני ממשפחה של דוברי עברית. אבי ז"ל הכריח אותי ללמוד עברית מגיל 7. אני כותב שירים בעברית משנת 1961, כשערכתי את כתבי העת העבריים "צהר" ו"רימון" (אפשר לעיין בהם בספרייה הלאומית, בירושלים). כתבי עת אלה נמכרו בתחנת המטרו בבואנוס איירס. היו להם כ-2000 מנויים ומומנו  גם על ידי מודעות בעברית מטעם בתי עסק של יהודים. בארץ פרסמתי (בשנת 1974) את הספר "דקדוק ללא פיהוק" (הנחלת הדקדוק בעזרת הומור) בהוצאת סמינר שדה בוקר (בהמלצת משרד החינוך). פורסמו שירים ומאמרים ב"על המשמר", "ידיעות אחרונות", "מאזניים","מבוע", "מקור ראשון", "במכללה", "עלון למורה לספרות" ועוד. הוצאתי לאור 2 ספרי שירה: 1.      "הקול והקולר", ספריית פועלים, 1992 (בעריכת נתן יונתן). זכה בפרס "פרננדו חנו", מטעם קהילת מקסיקו. 2.      "הקולר והקול", הוצאת כרמל, 2004. 3.   "האדם דיסלקטי", בשלבי הוצאה לאור. אני נמנה עם הועד המנהל של בית הסופר בירושלים.      

בפעוטון

בַּפָּעוֹטוֹן  (לגאיה, נכדתי)

 

כָּבַשְׁתְּ

עוֹד מִלָּה: "שֶׁ לִּ י!"

אַתְּ שָׁרָה אוֹתָהּ

בָּאַרְמוֹן

בְּמַקְהֵלַת תַּלְתַּלִּים וְעֵינַיִם

כְּחֻלּוֹת, חוּמוֹת, שְׁחוֹרוֹת.

אַתְּ שָׁרָה אוֹתָהּ

בְּשִׁנַיִךְ הַחֲדָשׁוֹת, הַלְּבָנוֹת:

"שֶׁ לִּ י!"

בְּעֶצֶם: "… לִי! לִי! לִי!…"

 

וַאֲנִי שָׁר

סוֹלוֹ

"…שֶׁ…"

 

עקיבא קונונוביץ                                     

ירושלים, 2 ביולי 2009

4 תגובות

 1. עקיבא ידידי
  במעט מלים ביטאת
  תחושת אושר, בלי להזכיר את המילה.
  בברכה
  מאטעלע

  • עקיבא קונונוביץ

   מוטי, זה נכון– למרות כל מה שטמון ב"ש…". ראה גם את ההבדל בין לשיר במקהלה ובין לשיר סולו.
   ולמרות זאת, יש אושר.
   תודה מוטי על תגובתך.

 2. בגדול שיר מקסים עקיבע .הלי לי לי הליליפוטי הזה מתחבר למילה סולו בלמדים מרקדים להם בארמונות של תלתלים .הפריע לי המשפם שינים חדשות מצד אחד ומצד שני השינים החדשות זה החיבור בין הסבא שאולי שיניו חדשות מרופא שיניים מתערבב עם הילדות שם השיניים קטנות ראשונות ועוד שאלה עקיבא מדוע בסוף אתה מרמז למשהו סתום …ש…אשמח להסבר שלך סיגל ס

  • עקיבא קונונוביץ

   סיגל, בזכותך גיליתי דברים חדשים בשיר.דרך אגב, יש לי שיר הפותח במלים:"אבי היה טכנאי שיניים/ורצה שאהיה/רופא שיניים/אבל אני/בחרתי בלשון…" וכו'.
   באשר ל"…ש…" זה באמת סתום. הצליל הזה, המנוגד כל כך לצליל של הל', הוא חלקו של סבא שאינו שר במקהלה אלא סולו, והכול סתום ופתוח… וכך הוא משלים את שירת נכדתו.כל אחד מדגיש משהו אחר.
   תודה על קריאתך המעמיקה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לעקיבא קונונוביץ