בננות - בלוגים / / (קתלין פרייר שרה אורפיאו)
תמר משמר משוררת וקוראת
 • תמר משמר

    משוררת, מבקרת, חוקרת ספרות, תרבות ומגדר. עורכת. ילידת 1961.  ספרה עד כה: חיתוך דיבור (צ''''ריקובר ועיתון 77, 1989). החל ב-1979 מפרסמת שירה וביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית, ב"עיתון 77", ב"מאזניים", ב"הליקון", ב"המעורר" ועוד. שירה "קיץ ראשון בתל-אביב" (מתוך חיתוך דיבור) הופיע באנתולוגיה של שירה ישראלית בוונצאולה, בעריכת עודד סברדליק.  עבדה שנים רבות כעורכת, בין השאר היתה שותפה בעריכת "משא" של דבר. חברת מערכת "עיתון 77". אוטודידקטית בעיקר, אך השלימה גם תארים אקדמיים: בוגרת החוג לספרות עברית והחוג לפילוסופיה, האוניברסיטה העברית, 1984. מוסמכת המכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות, 1999. תחום המחקר: לאומיות ונשיות – רחל איתן ונתיבה בן-יהודה. מאמרים אקדמיים בתחום זה פורסמו בכתב העת "תיאוריה וביקורת". התמחתה בספרות אפרו-אמריקאית של תחילת המאה העשרים ("הארלם רנסנס"), בחוג לאנגלית, אוניברסיטת תל-אביב. בימים אלה כותבת דוקטורט בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. מרכזת ומנחה קורסים בספרות באוניברסיטה הפתוחה, הנחתה בעבר סדנאות לכתיבה יוצרת (שירה).    

(קתלין פרייר שרה אורפיאו)

 

(קתלין פרייר שרה אורפיאו)

 

אִלּוּ הָיִיתִי מֵיתָר הַקּוֹל שֶׁל קַתִּי

אִלּוּ הָיִיתִי לְרֶגַע קָט

הָיָה דַּי

 

24 תגובות

 1. אהבתי את המצלול (קתי-קט),אבל את מיתר הקול של תמר (מיתר-תמר) וזה נפלא לא פחות

 2. איריס קובליו

  תמר, את מעבירה בכמה מילים את הרטט העולה מקולה, ועוד יותר את הרטט שנוצר אצלך בלב,מקולה

 3. ברוך הבא לבלוגי, מתי! (ואם אתה רק "מתי", ולא בדיוק מתי, גם זה בסדר)

 4. מעניינות השורות האלה, תמר. יש צניעות מדהימה בזמרת הענקית הזאת, צניעות העוברת בקולה. על כן אני קורא את השיר כולו, כמשאלה לצמצום עצמי ממנה תיווצר התרחבות. כך המשאלה להיות מיתר, וכך גם בשורה השניה:קט=קטן.
  הקול של פרייר שרה את אורפאוס מעורר אידאליזציות. אחד מידידי, האיש שהכניס אותי אל אוצרות המוסיקה, היה נוהג לומר,שאם יש מלאכים ואם מנהגם לשיר – הם שרים כפרייר.

  • תודה על הקריאה היפה, מוטי.
   מעניין, אני לא מסווגת את פרייר כמלאכית, היא הרי אלט וקולה נמוך יחסית ועמוק. התואר "מלאכית" שמור אצלי בדרך כלל לסופרניות מסוימות, ולא תמיד כמחמאה. אבל אנסה לחשוב על כך מזווית חדשה. תודה.
   אגב, פרייר בעצמה שיחקה הרבה עם השם שלה, קראתי על כך באיזשהו מקום, אפילו השתמשה לפעמים בכינוי קאט-קאט.

 5. צלול ונפלא.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לתמר משמר