בננות - בלוגים / / משפחה אלטרנטיבית או הגמונית?
יעל ישראל עושה אהבה
 • יעל ישראל

  סופרת, עורכת ספרים, מבקרת ספרות וקולנוע, מנחת סדנאות כתיבה, מייסדת ומנהלת את "בננות בלוגס". זוכת פרס אס"י של איגוד סופרי ישראל לשנת 2009 על הרומן "אני ואימא בבית המשוגעות"

משפחה אלטרנטיבית או הגמונית?

 

ברשת גיליתי את הפרשנות הכי יפה שמישהו כתב על ספרי "רואות מכאן את כל העולם", הקיבוץ המאוחד/סימן קריאה, 1997.

 

  כפי הנראה, כתב זאת תלמיד או תלמידה בקורס של ד"ר רוני הלפרן באוניברסיטת תל אביב, שם מלמדים את הספר זה כעשור. ובכל זאת, הרשימה הזו היא הרבה יותר חכמה, נכונה ומעמיקה בתובנותיה מכל הביקורות המקצועיות שנכתבו עליו בעיתונות. הכי קרובה למה שאני התכוונתי.

 

 

משפחה אלטרנטיבית או הגמונית?

 

ספרה של יעל ישראל – "רואות מכאן את כל העולם", מציג פסיפס אנושי של משפחות. פסיפס זה מערבב בתוכו משפחות הגמוניות ומשפחות אלטרנטיביות. לאחר ש"פירקתי" את המושגים הגמוניה ואלטרנטיבה, גיליתי שההגמוניה היא למעשה ה"גבר" ואילו האלטרנטיבה היא "האישה".


ההגמוניה היא בעצם מוסד הגבריות. מוסד חזק ומפואר שמכיל בתוכו שלל תכונות ומאפיינים טיפוסיים סטריאוטיפים: כוח, עוצמה, עומק,שלמות הון כספי וכמובן השתתפות בספירה הציבורית. אל מול הגבריות החזקה, נבחנת נשיות חלשה ופגומה – כלומר אלטרנטיבית.

 
מוסד המשפחה ההגמוני שמיוצג בסיפור שלנו על ידי משפחותיהן של רחל הקטנה ורחל הגדולה, אמור לייצג שלמות פיזית ונפשית, תמיכה וכוח. אך בין המצוי לרצוי ההבדל הוא ענק. המשפחה הביולוגית של הבנות נכשלת כישלון חרוץ. יחסי האם- בת, שלהם חשיבות מרכזית בהתפתחותה הנפשית והפיזית של הנערה, לוקים בחסר. וכך גם יחסי האב- בת, שהם מרוחקים ובלתי נעימים.

 

היחסים הבלתי תקינים עם ההורים גורמים לתגובות שונות כגון: תסביך זכרות של רחל הגדולה ותסביך אלקטרה של רחל הקטנה. וכמו כן, אי יכולת לתקשר עם החברה.

 
אל מול המשפחה ההגמונית שמתאפיינת כחסרה גדולה, עומדת משפחה אלטרנטיבית/"חסרה" שבעצם שלמה בדברים האמיתיים – בחום ואהבה משפחתית. ההרכב האנושי של המשפחות: שתי אחיות, שתי חברות ואמא ובת קורא למעשה תיגר על ההגמוניה הפטריארכלית. מערכות היחסים הללו מציגות, כפי שהחוקרת אדריאן ריץ' טוענת – אלטרנטיבה להטרוסקסואליות, כשיטה המינית היחידה בתוך החברה.


עולמה הספרותי של רחל הקטנה מצטרף גם כן לרשימת המשפחות האלטרנטיביות. העולם הספרותי עבורה, הוא עולם של קסם – עולם של פיקציה ואשליות שמצליחים לתת מעט תקווה לחייה האפורים.כמו כן, הכניסה אל עולם הספרות הוא כמו חוויה אימהית מתקנת.

 

רחל הקטנה מרגישה שהספרייה היא המקום המוגן והנעים ביותר להיות בו, בדיוק כמו ברחם אמה. יתר על כן, העולם הספרותי מהווה גם חיפוש אחר שפה, חיפוש אחרי שפה אלטרנטיבית שמעניקה מרחב וחופש ולא רק סדר קבוע.

 

לאורך כל הסיפור מחפשת רחל הקטנה ורחל הגדולה אלטרנטיבות שונות (משפחתיות וחברתיות), לפני שהן נכנסות למקומן כנשים בחברה.


לפי מה שכתבתי, ניתן להבין שהמשפחה ההגמונית זוכה לציון לגנאי ואילו המשפחה האלטרנטיבית זוכה לציון לשבח. אך הדברים אינם פשוטים כפי שהם נראים. על פני השטח המצב אכן כך, אך אם נרד לפרטי פרטים, נראה שהמשפחות האלטרנטיביות הן רק בגדר פנטזיה או לחלופין זמניות, בעוד שהמשפחות ההגמוניות עומדות בעינן. אמה של נינה מתה ומשאירה את נינה לבד בעולם. העולם הדמיוני של רחל הקטנה, הוא רק בגדר פנטזיה, אשליה שמטעה. רחל תחכה לעולמים ועד לאביר על הסוס הלבן, וספק אם הוא יגיע.


כך למעשה, נוצר מצב שכל המשפחות האלטרנטיביות נשארו חסרות ואילו המשפחות ההגמוניות נשארו שלמות. אך כאן ניתן להגיד שהשלמות היא רק למראית עין, והנה חזרנו לנקודת ההתחלה.

 

7 תגובות

 1. מה שאומר שצריך לקרוא את הספר.
  את "יצאתי לחפש מחסה" קראתי לפני שהיכרתי אותך כעורכת.

 2. רונית בר-לביא

  עושה חשק לקרוא את הספר.

  יאבאיי, איזו רשימת קריאה יש לי …

  • מה שהבאת כאן בזמנו מהספר היה מקסים.
   ומה שהבאת עכשיו מראה שלפעמים מישהו שקורא מתוך לב מבין ומרגיש מצליח היכן שאחרים תועים בביטחה גדולה מדי.
   לפני כמה שבועות קראתי ד"ר לספרות שניתח את ספרו החדש של חיים באר.
   הוא גם התייחס לדמות האב ב"חבלים" בהתייחסות כ"כ פשטנית ששאלתי את עצמי האם קראנו את אותו הספר.
   כ"כ נעים לגלות שיש מי שקורא מבעד לתיאוריות שמישהו ניפח ומצליח ללכת בתוך עולם הסיפור בלי לקלקל את התפאורה.

   • איצקוביץ, אני רואה שהבנת מי הגיבה אצלך. חחחחחח…

    רוניתי, תקראי, את תיהני, בהקשר לכל מה שדיברנו על משפחות.

    מיכל, לדעתי המבקרים המקצועיים עושים מלאכתם מאוד לא נאמנה על פי רוב. רובם שונאים את הספרות העברית, וסתם רוצים לנגח. מה שהיה יפה ברשימה הזו שכתב סטודנט, היא שלא מדובר כאן בביקורת מבחינת טוב או רע, אלא בניתוח עמקני. וזה מה שנחמד בתלמידי הספרות באונברסיטה. נדמה שממש לחשוב להם לרדת לעומק הספר. וכמה מעטות הן הביקןרות המקצועיות העמקניות..

 3. מטריף! רשימה נהדרת

 4. אפרת מישורי

  עושה חשק לקרוא את הספר. משפחה, כמו כל מושג, היא הדבר המופרך ביותר בעולם. ארץ מובטחת שלעולם לא נזכה להכנס אליה גם אם קיימנו את הטקס הריק של הקמתה. אם נהיה כנים עם עצמנו, אין חיה כזו. בגלל זה צריך ספרות, שחוצה בקו עקום ונפלא כל-כך.

 5. ספרך זה נהדר ואהוב עלי מאוד.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות ל