בננות - בלוגים / / למה גברים שונאים נשים
יעל ישראל עושה אהבה
 • יעל ישראל

  סופרת, עורכת ספרים, מבקרת ספרות וקולנוע, מנחת סדנאות כתיבה, מייסדת ומנהלת את "בננות בלוגס". זוכת פרס אס"י של איגוד סופרי ישראל לשנת 2009 על הרומן "אני ואימא בבית המשוגעות"

למה גברים שונאים נשים

 

לאליענה

מתי לאחרונה ראיתם זוג אחים מתקוטטים? לפעמים אני מביטה באחים נצים, והשנאה שבעיניהם הורסת אותי. ווי ויי, איזה כעס, איזו איבה, איזו קנאה, איזו יריבות. 

ומהם אדם וחווה, אם לא אח בכור ואחות קטנה שנולדה לו פתאום, גונבת לו את הזרקורים ולכן הוא שונא אותה?

 המיתוס של אדם וחווה בגן עדן מזמן לנו את העיסוק המעניין ביותר בעניין יריבות בין אחים.

 

אדם היה בנו הבכור של אלוהים. ילד מקסים ומתוק שזכה למלוא אהבת אביו המשגיח עליו מלמעלה, נהנה ממנו, משוחח איתו ומרעיף עליו שפע של אהבה. בנוסף, משל אדם לבדו על כל הגן היפה ועל החיות המתוקות שהיו לו לחברה. יש אידליה גדולה יותר מילד יחידני הזוכה למלוא תשומת הלב והאהבה של הוריו, ומושל על אחוזתו הקטנה?

 

ופתאום הוריו השמיימיים מביאים לו אחות! ועוד מעזים לקחת לו צלע בשביל המעשה המגונה.

 

בעיני אדם הייתה בוודאי האחות הקטנה לצנינים. עכשיו עליו להתחלק באהבת ההורים. גרוע מכך, הקטנה הזו, הממזרה המתוקה, גונבת את לב האב. חווה הייתה מעין בת זקונים, והורים נוטים לאהוב את הילד הקטן שבא מקרוב. היא הייתה קטנה יותר גם בגודל, מעודנת יותר, מתוחכמת יותר, וללא ספק מפולפלת ושנונה בהרבה מאדם. אין ספק שאלוהים נהנה מאוד מיציר כפיו החדש והתפעל מהפלא הקטן.

 
ציור של וילאם בלייק

פעם אמר לי חבר: "בנות זה משהו אחר!" הוא כל כך התפעל מילדתו של חברו, כמה עדינה היא, כמה היא אחרת מהבן שלו.

 

לא אתפלא אם גם אלוהים נטה בליבו אחרי הילדה הקטנה שלו. אני יודעת כיצד אבי הלך שבי אחריי ואחרי אחותי. היינו נסיכותיו, האור בחייו. ברור לי שהוא העניק את כל אהבתו לנו, ולא לאחי.

 

שלא לדבר על הטריטוריה. באה הקטנה הממזרית הזו ומתחילה להקים בגן סדרים חדשים. שומו שמיים. וכולנו מכירים את הנטייה הנשיית להשתקע ולהתרחב בטריטוריות. רק באה, למחרת מביאה את כל הגרדרובה שלה ואת ארגז האיפור. רק מגיעה, ישר משנה סדרי עולם. אימת הרווקים! לא תגידו שזה יכול לעצבן כל דייר ותיק, שפתאום משתלטים לו על הבית?

 

מי שראה יריבות בין אחים לא ישכח זאת לעולם. אני רואה את זה המון, בקרב בני משפחתי, בקרב חברים ואפילו ברחוב. בעינינו זה טבעי, חלק מההכשרה החברתית שאנחנו עוברים כדי לחיות בחברה תחרותית.

 

אבל אדם לא היה רק הבן הבכור הראשון, הוא היה הבן הראשון בעולם! הוא לא ידע שיכולה לבוא לו צרה כזו שתגנוב את לב אביו.

 

מכאן התחילו כל הצרות. מדענים יכולים לגבות זאת בענייני הורמונים, אבל המקור לצרה מצוי פה: בהעדפת הבת הקטנה. פלא שגברים כל כך תוקפניים כלפי נשים?

 

בין אם אתם מאמינים בסיפור המקראי, ובין אם אתם רואים בו רק מיתוס, אינכם יכולים להתעלם מכך שמוצאנו הממשי או הרוחני הוא באח ואחות יריבים. לו חווה הייתה הבת הבכורה, היא בוודאי הייתה זו ששונאת את האח הקטן שנאה עזה ומנסה להרע לו.

 

כן, בוודאי שישנה אהבה ביו המינים, אבל ישנה גם קנאה, שנאה, איבה ותוקפנות. אך לאיבתו ותוקפנותו של הזכר לנקבה אין אח ורע, בוודאי שלא בצד השני, הנשיי. גברים משתלטים, מכים, מענים, אונסים ורוצחים נשים מקדמת דנא. נשים לא עושות זאת. אין ספק שהדבר נובע מפחד עמוק, הפחד מפני האחות הקטנה שצצה ורוצה להשתלט. כדי למנוע זאת ממנה, הקדם להשתלט עליה. שמור על זכות הבכורה שלך. אל תיתן לפספוסית להשתלט, ולו גם בכוח הזרוע.

 

אם משווים זאת ליריבות בין אחים, קל להבין מדוע האח הבכור לוקח את זה קשה יותר. הבכור היה לבדו, הוא גדל כמה שנים כבן יחיד, ופתאום עולמו מזדעזע עליו. הרי חי כמה שנים בלי קונקורציה, הוריו היו שלו בלבד, והוא לא נאלץ לחלק את אהבתם ואת הטריטוריה שלו עם עוד מישהו. ואילו האח השני נולד לתוך מצב שבו יש אח גדול, וזה העולם שהוא מכיר. לכן, כאשר אני מביטה באחים נצים, אני מבחינה תמיד שהכעס והאיבה הם קטלניים ממש בצד של האח הבכור. לו זו בלבד, פעם שמעתי הורה שמגדיר הבאת ילד שני לעולם, כ"הצבעת אי אמון בילד הבכור". אדם זכה בהצבעת אי האמון הזו מצד אלוהים.

 

אין פלא אם כן שאדם סבל יותר מקנאה, שנאה ופחד מאחותו, הרבה יותר מכפי שהיא הרגישה כלפיו. אין פלא אם כן, שהוא שואף עד היום להכחיד את אחותו הקטנה. 

 

ומה קרה אז? לא זו בלבד שאלוהים הביא לאדם קונקורנציה מרגיזה כזו שעליו להילחם בה, עוד הלך וזיווג אותם. המוקד הנורא של החטא הקדמון אינו בהכרח גילוי המין והזיון האנושי הראשון, אלא העובדה שהוא התבצע מתוך גילוי עריות.

 

אותו בן מוזנח שאיבד את מקומו ואותה בת קטנה ומועדפת צריכים פתאום להזדווג! עם כל המשיכה האסורה שישנה בין אחים היה כאן גם אלמנט נוסף: המין החל לשמש כלי מיקוח והשתלטות בין האח והאחות. עם ההריון הראשון קלט בוודאי אדם את נקודת התורפה של אחותו שהפכה למאהבת שלו: הוא ינצל את חולשתה ויתחיל להשתמש בה לטובתו.

 

ומכאן התחילה הטרגדיה שלנו.

 

וכבר בדור הבא, בהולדה הראשונה בעולם של קין והבל, שוב מנציחה היריבות בין האחים את ראשה, והדבר מסתיים ברצח הראשון.  

 

 

 

 

 

60 תגובות

 1. איזו נקודת מבט מפתיעה!

 2. יעל, הבטחתי אתמול להגיע לזוג המוזר הזה והקדמת אותי – אבל גם הצלחת להפתיע אותי לגמרי. תחרות זאטוטים עשית לנו פה עם תפנית אינססטואלית לקינוח. לא חשבתי על זה ככה…
  ומה אמא שלהם אמרה?

  • האימא היא גם האבא כמובן. אלוהים ברבים, מסתתרת שם גם אימא בוודאי.

   ומעניין, לי ואמיר, תמיד מפתיע אותי שהרעיון הזה מפתיע אנשים. אני חושבת אותו כבר עשור לפחות, ולא מבינה איך הוא לא ברור לכולם.

   • אולי כי אנחנו בדרך כלל יותר מדי עסוקים בהבדלים שיש ביניהם בתחתונים – ולא בתחרות שלהם על ההורים (כי בתנ"ך אין — זה את שהשלמת פה את הסיפור שלא סופר).

    • אמיר, גם אם הדברים לא נכתבו, יש לפרש אותם על פי כלים מסוימים, כמון הפסיכולוגיה.

     1. אי אפשר להתעלם שאדם וחווה הם אחים מאותה הורות, ואותה יצירה.

     2. הם חיו כאח ואחות "תמימים" לפי החטא הקדמון.

     3. בחיים האלה התקיימו בוודאי אותם הפרמטרים שמתקיימים ביחסי כל האחים: היריבות למשל.

     4. זה שאלוהים הוא האב בתמונה זה ברור לגמרי. הוא יצר אותם, הוא אהב אותם, הוא אביהם. מאחר והחברה כולה מושתת עם אלוהים אב, מאחר והיא פטריארכלית, הלכתי עם זה מילולית, והמשכתי לקרוא לו אב, אבל מאחר שאלוהים זה רבים, הרא ברור לכולנו שהאלוהות היא אנדרוגינית לעילא ולעילא, זז"א יש בה אנימוס ואנימה, "גבר" ו"אישה", וכך צריך להתייחס לאלוהות. כל הויכוחים על מינו של אלוהין הם מגוחכים. ישוע אמר שבשמיים אין ג"נדר בכלל. ואני אומרת, אין ג"נדר כי האלוהות המרובה הזן היא זכה ונקבה גם יחד.

     5. לכן, כאלוהות רביםפזכר ונקבה, הם אהבו את אדם וחווה ילדיהם, וברור שאדם נפגע מזה שאין לו יותר בלעדיות על אהבתם.

     • הי, יעל, לא ערערתי על זכותך הברוכה לספר את הסיפור שלא סופר. לגבי הטיעון הנפשי – אני מניח שזה גם עניין של התנסות. היתה לי רק אחות קטנה ומעולם לא רבנו. להפך. אהבתי אותה ותמיד הרגשתי חובה להגן עליה, והיא, כילדה, החזירה לי הערצה ואהבה.

      • אמיר,
       מותר לשאול מה הפרשי הגילים בינך לבין אחותך? זה משחק תפקיד. אם ההפרש גדול, בדרך כלל היריבות הרבה פחות חזקה, או אפילו לא קיימת.
       אם ההפרש קטן, אז אולי הורייך ידעו לטפל בכם נכון, לאהוב נכון, ככה שהקטינו את היריבות

       אםשרות נוספת, שפשוט שכחת את היריבות בגי הקטן, וזכרונותיך הם מגיל יותר גדול. שפשוט שכחת והדחקת את היריבות בגילך הקטן.

       אני "היסטוריונית" של משפחה ויחסים במשפחה, שואלת ובודקת ומביטה כל הזמן. וזה מה שאני רואה ושומעת.

       סיפר לי חבר שגדול מאחיו בחמש שנים, וזוכר שאהב אותו וגונן עליו וכו", שאחיו הקטן כועס עליו נורא כבר שנים וטוען שזה בגלל שהוא הרביץ לו קשות בילדות. האם הגדול, חברי, טוען שאינו זוכר. כמובן שלא יזכור.

       אל שכח את ההדחקות והשכחה שלנו. הפסיכיקה שלנו היא דבר מתעתע מאוד.
       כמובן שתוכל לטעון שהקטן ממציא ותוןדעתןו מתעתעת. אני למדתי משיחות עם המוני אנשים, שמי שזוכר אלימות, חווה אותה. אדם שחווה אלימות לא ממציא.

       • לאחותי יש רק זכרונות של הגנה עליה, ולפעמים גם קצת קנאות בדואית (למשל לא נראה לי שהיא מנסה להשתין כמו הבנים בשכונה).
        נכון, ההפרש בינינו לא קטן ויסוד התחרות לא גדול, אבל מגיל שלוש מיררתי להוריי את החיים שיביאו אח או אחות, עד שהם נשברו…

        • אמיר,

         אין ילד יחידני שלא מבקש מהוריו אח קטן. אין אחד כזה. אבל איזה הבדל בין הרצון לממשות. ילדים לא מבינים מה זה אח קטן, הן חושבים שזה מין צעצוע כזה. ואז הם שונאים אותו כי תפס להם.

         שוב, הורים מודעים לרגשותיהם היודעים לנהל את הבית נכונה, יידעו לצמצם נזקים. הרוב לא יודעים לצערי, ומה שאני רואה, אלוהים אדירים!

         יש ספר ילדים חכם מאוד, על ילד שנורא רוצה אחת קטן, ומתחנן להןרין, וכשהאמא בהריון הוא מדבר אליו, ומבקש ממנו כבר לצאת, ומספר לאח שבבטן במה הםן ישחקו וכו". וכשהוא יוצא, שוד ושבר, איך הוא שונא אותו. ספר נפלא שהולם מאוד ילדים שאח קטן נולד להם.

         אני מאמינה שאפשר לצמצם נזקים, אבל צריך הרבה משמעת מצד ההורים ומודעות לרגשותיהם.

         כנראה שאלוהים לא ידע את זה ….. כנראה שהוא הפלה לרעה את אדם.

    • טוב, בינתיים העליתי גרסה משלי:
     "איך ילד אדם את חוה אימו"
     http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=3650&blogID=182

     הציצי וראי.

 3. מעניין ביותר!

  • מבריק, אבל מה קורה במשפחות שהבת היא הבכורה? האם אחיה או אחותה הצעירים ממנה נירמסים?או שהיא מפנה מקום לאח הבא אחריה כי יש הבניה חברתית בלתי מתפשרת שהבן גם אם הוא לא בכור, הוא בכור..?

   • אורה, אני רואה את זה גם עם אחות בכורה. ראיתי את זה עם אחייני, היא הבכורה והוא הצעיר. בכלל ישנה יריבות בין אחים, אבל הגדול (או הגדולה) הוא תמיד זה שלוקחים ממנו משהו שהיה לו, את הבלעדיות על ההורים.

 4. האדם בסיפור גן עדן, הגבר, מוצג די טמבל. חווה היא בעלת יצר התאווה להתפתות לנחש, היא זו שמפתה את אדם לאכול גם הוא, אדם רק מתגונן בפני אלוהים ומראה כמה הוא חסר יכולת החלטה משל עצמו: עשה מה שחווה אמרה לו.
  אני דווקא לא הרגשתי שנאה של אדם לחווה, להיפך הוא מובל על ידה.
  אני גם חושב שקנאת אחים בנים חזקה מקנאת אח לאחות. רוב הסיפורים, גם במקרא הם על קנאת אחים: קין והבל, יעקב ועשו, יוסף ואחיו וכן הלאה.
  אם יש שנאה בין אח לאחות היא לרוב על רקע מיני – גילוי עריות – כמו אמנון ותמר, ולא מאבק על אהבת הורים.
  כשגבר מרגיש לאישה כמו לאחות או אישה כלפיו כמו אח, זה בעצם אומר שאין מתח מיני ביניהם, ואז גם אין שנאה בדרך כלל בין גבר לאישה.
  מבט מרענן ומקורי על הפרשה.
  אח שלך קורא בבננות?

  • תעזוב איציק את הפרשנות הסטנדרטית. היא חסרת שחר. הם נולדו מאותו הורה? כן.הוא היה הראשוטן והיא השניה? כן. אז יש יריבות בין אחים. עניין אלמנטרי. קורה במשפחות הכי טובות, בין אם האחות היא בכורה או האח בכור.

   ומה, איצקוביץ, מזה שאתה קצת מכיר אותי, נראה לך שאכפת לי מי קורה אותי? אני הרי "אין לי אלוהים" חחחח.

   • קורא נשמה התכוונת, או שהתכוננת מה קורה אתך, אבל אני שאלתי על קורא,
    דווקא מעניין אותי אם אחיך קורא אותך בכלל ואת בננות בפרט, האחיות שלך זה ברור שקוראות.

    • קורא, כמובן איציק.

     ונראה לך שאכפת לי מי קורא אותי?

     מה שכן, אחותי חולת הנפש ואימי כמובן לא קוראות אותי, כי הן נמצאות בספירות אחרות, בעולם משלהן. לו הן קראו, הייתי מצנזרת הרבה ממה שאני כותבת עליהן, כי לא הייתי רוצה לפגוע בהן, כי הן חולות בנפשן, ואני לא אדם שמתעלל באנשים.

     לגבי שאר האנשים, כולל בני משפחה, שייהנו!!!

 5. הפתעת אותי עכשיו, אבל בתחושה הטבעית שלי זה לא מקור הבעיה. וחוץ מזה שהבן והבת שלי ממש חברים טובים, אין תחרות בכלל, אני חושדת ששנאה ותחרות בין אחים יש לה השלכות סביבתיות מבית.
  קראתי עכשיו לינק של אמיר אור, מעניין, אבל גם לא שופך לי אור "נכון", באמת שלא יודעת למה גברים שונאים נשים, פחד כנראה, ואולי רק שנאה לפעמים, אולי זה בכלל לא עניין של גברים ונשים, כולם שונאים מפחדים אז גם מנשים, ואלה שלא שונאים מפחדים פשוט לא שונאים גם נשים.
  כלומר, כל אחד דורס כשיכול, את מי שיכול, נשים הן בדרך כלל חלשות אז הן נדרסות בקלות אצל מי שידרוס, אולי זה כל הסיפור הארור וזהו.

  • אולי אם נשים היו יכולות, היו דורסות כפליים, אני יודעת שנשים מסויימות יודעות למרר לבני זוגן את הנשמה עד מוות, רק במילים ומחוות קטנות זעירות, גם נשים כאלה יש, הן מנצחות במה שהן חזקות בו, בלשון.
   לעומת זאת גברים אלימים, חזקים מנשים, נשמע אותם הרבה כשירצחו אותנו, כי הם מלאים בהורמונים שהם לא תמיד יודעים לשלוט בהם.
   אני זוכרת שכשלמדתי היסטוריה כל כך הופתעי כשגיליתי שעם או שבט מדוכאים עולים לשלטון, אחרי שנות דיכוי, הם מתנהגים לא פחות ברצחנות מהמדכאים שלהם, טיפה חמלה הם לא למדו מהמיקרה הפרטי שלהם, ראי מה קורה באפריקה, ומה קורה לנו פה. אולי אם נשים יעלו לשילטון, יהיו בוסיות, יפנימו שגבר זה בשר משועבד, הן גם תהיינה אלימות, אלימות יחסית להורמונים שלהן, יחסית להיום.
   או שלא.
   אבל לא מצאתי תיאוריה שבאמת מסבירה את העניין, גם לא בפסיכולוגיה.

   • ברור שנשים גם הן תוקפניות, יודית, מי אמר שלא. אבל הן הרבה הרבה פחות אלימות. על זה אין ויכוח. ולו רק בגלל הטסטסטורון הארור.

    אם תקום חברה מטריאכלית, אני האחרונה שחושבת שהיא תהיה אידיאלית ופציפיסטית. ברור שיהיה בה קנאה, שנאה ותחחרותיות, אבל לדעתי עם אלימות הרבה הרבה יותר פחותה. לא נראה לך שלנו כנשים, כככלל, אין דחף אלימות גדול במיוחד?

    האם את באמת חושבת שנשים לא מחזירות מלחמה רק כי הן מדןכאות? הנה, אנחנו נשות המערב משוחררות יחסית, אז מה, את רואה אותנו מנצלות עכשדיו את כוחנו ומבצעות רצח המוני בגברים או אונסות גברים?

  • איזה אומץ יודית. הפמיניסטיות יירו בך…

   • לא איכפת לי מה יחשבו עלי, איכפת לי אני מה אני יכולה לראות, אם בכלל.
    אבל כשיצטרכו פמיניסטית שאיכפת לה, ולא רק הצהרתית, שם ימצאו אותי.
    כי זה לא שאני לא חושבת שנשים מדוכאות בעולם הזה, אבל מעבר לכל מני תיאוריות, לא מצאתי סיבה אמיתית לעניין, מעבר ליחסי הכח הפיסיים.
    ותראה את שרשרת המדכאים מדוכאים בעולם, כל מי שיכול דורס את מי שיכול. סיפור של אור וחושך.

    • את כנראה צודקת יודית וזה עצוב.היו לי בוסיות נשים וזה היה סיוט מסוג מיוחד.
     יש גם חשש מתמיד – אם הגעתי עד הלום שאף אחד לא יגנוב לי. ועדיין – נשים מדוכאות נאנסות נרצחות מפוטרות מקופחות בשכר לא מתקבלות לעבודה ועוד ועוד.
     זה לא הופך אותן לקדושות. רחוק מזה.

  • יודית, את כנראה יוצאת דופן עם ילדייף וכל הכבוד. מה שאני רואה וראיתי זה מריבות איומות בין אחאחים, מכל מין. ויש על זה גם ספרות נרחבת. לא אני המצאתי את היריבות בין אחים.

 6. WOW תודה. היה מעניין.

  • רעיון גדול. בעיקר שכמו אצל אחים הוא מבקש עוד מישהו והנה – היא מופיעה -כמו אח חדש – ואז מתברר שזה לא פיקניק.

 7. עדנה גור אריה

  הפתעה גמורה, אך בדרך כלל הקנאה היא קנאה לאחות. רוצים לשמור עליה, לגונן עליה. וכועסים מאד על ההורים. פה אדם כועס על חוה שגפ לדעתי היא מוצלחת יותר. ומכאן הרצון לשלוט בנשים.

  • עדנה,

   ברור שהיא היתה גם מוצלחת ביותר, וגם בשל כך הקנאה. אבל אלו דעות פמיניסטיות ידועות, על קנאת האדם לחווה כי היתה דגם משופר. ולכן לא נדרשתי אליהן, כי הן ידועות.

   ואני מדברת על הקנאה בין אחאים כאשר קטנים. ילד קטן מקנא באחותו שנולדה לו, ולהיפך. בנעורים דברים משתנים, כי החטא הקדמוןם חודא לתמונה, וגילוי העריות האסור מסיט את התשוקה המינית האסורה לאחות הקטנה, לקנאה אליה ושמירתה.

 8. תודה יעל, הסתכלות מרתקת ומעוררת הרבה מחשבה!

 9. יעל
  נקודת מבט מעניינת אבל עם הרבה "חורים". כוללנית וחד צדדית.
  "גברים שונאים נשים" מה פתאום? יש גברים ששונאים נשים ויש נשים ששונאות גברים. נכון שאשה איימה על אבותינו הקדמונים בגלל כוח ההולדה שלה ועל כן דכאו אותה ונכון שמתהלכים בינינו כיום גברים שהוטבעו בחותם אותם אבות. אבל מכאן ועד הכללה גורפת ג"נדריאלית המרחק רב.ועוד דבר
  המיתוס הבראשיתי מציג גם בריאה שיוויונית. מילא שמגזרים מסוימים מתעלמים ממנה, אבל גם אנשים נאורים מעדיפים לא להתייחס ובכך תורמים להעצמת המודל הלא שיוויוני שמוטמע בחלק מהגברים. מעניין להתבונן בפרשנות של מיכאלאנג"לו לסיפור הבריאה בציורו המפורסם: בעוד יד אחת מושטת להפיח רוח חיים באדם, ידו השנייה מחבקת בתוך הקונכייה דמות של אשה ממנה הוא צריך להיפרד לטובת האדם שברא. כך שמערכת היחסים הזו בין גבר לאשה קשורה לצלע קנאית נוספת במיתוס. בבואו להסביר מערכת יחסים של שנאה בין גבר לאשה משתמש המדרש באותיות המילים של איש ואשה. בשניהם מצוי יסוד האש, ושני המינים יכולים לשרוף הדדית באש השנאה. אותיות י"ה" הן היסוד האלוהי-אנושי-.
  וחוץ מזה אני אוהב נשים.

  • כלל לא חד צדדית משה. זה הסיפור התנכי מראה לנו את כל הדברים שצנייתי כאן. לגבי החורים, או חלקים החסרים, יש בדכעתי להרחיב זאת למאמר מקיף של ממש. זה רק לטעימה.

   אשר לאהבה, כן, לא החסרתי אותה מרשימתי. כתבתי שיש גם אהבה. ובתור אוהב נשים, קח צל"ש. כל הכבוד.

   ומה הקשר בין שיווניות למיתוס הבריאה? כפי שאמרתי כבר. היתה שם הורות שיצרה לעצמה בן? היתה? אותה הןרות הוסיםה לתמונה כעבור זמן עוד ילדה? הוסיפה. מה, לאדם וחווה לא היתה פסיכיקה? לא התקיימו בפסיכיקה שלהם מה שמתקיימת בשלנו? הם לא חיו בתחילה, לפני החטא הקדמון, כמו אח ואחות? חיו. אז זה לא סביר שקינאו זה בזה וכו"?

   • יעל

    בבראשית יש שני מיתוסי בריאת אדם
    אחד שהיא אנדורגינית והשנייה בריאה מצלע. הבריאה הראשונה דומה מאד למיתוס הבריאה היווני כפי שהיא מתוארת ב"משתה" של אפלטון. הבריאה השנייה שהיא בריאת אשה מצלע היא זו שהוטמעה בתרבות.לבריאה זו יש את הפוטנציאל הקטלני בראיית האשה כנחותה יותר משום שנבראה מהזכר ובכל זאת עלתה עליו בחכמה וערמה וגם ביכולת הולדה.בודאי שהיו שם מניפולציות וקנאה וגילוי עריות וחטא קדמון וגילוי עריות ועוד. גם המודל האנדרוגיני היה יוצר פסיכיקות, אבל יש בו ראייה שיוויונית יותר בין גבר לאשה, הוא מסביר יותר את המשיכה המינית את התשוקה לחזור לשלמות באמצעות האחר, ולטעמי הפסיכיקה שם מנתבת בסופו של דבר לאהבה בין המינים ולא כמו מיתוס הבריאה בצלע שמנתב לאלימות ושנאה. אין הדברים האלה באים לערער על הזווית המיוחדת שהצגת את הדברים אלא להרחיב את נקודת המבט למחוזות נוספים.

 10. אף פעם לא עלה על דעתי לראות באדם וחוה אח ואחות! מבחינתי זו ראייה חדשנית למדי.
  רק שיש לי קצת בעיה עם נקודת המוצא של הפוסט הזה: לא השתכנעתי שגברים שונאים נשים. אם בכלל יש מקום לדון בשנאה בין נשים וגברים בנפרד משאר סוגי השנאה הנפוצים במקומותינו (ואני לא בטוחה שיש מקום לכך) – אז אני לא יודעת אם גברים שונאים נשים יותר משנשים שונאות גברים.

  • נדמה לי עדה שלמשל העובדה הפעוטה שגברים אונסים נשים ורוצחים אותן על בסיס קבוע יכולה לרמז אולי שגברים שונאים נשים יותר משנשים שונאות גברים.
   אבל למה להיצמד לעובדות.

   • היצמדות לעובדות אכן רצויה תמיד, ובמסגרתה אני מאמינה שסוציולוגים וקרימינולוגים אכן מנסים לחקור את הסיבות למעשי אונס ורצח של נשים. אני מניחה שבמסגרת ההיצמדות הזאת לעובדות מתברר להם לא פעם, שהסיבה איננה קשורה לשנאה דווקא, בוודאי לא תמיד – אלא גם, אם לא בעיקר, לאלימות קשה, לחוסר מוחלט בשליטה עצמית, לחינוך לקוי, להפרעות נפשיות מסוגים שונים, וכיוצא באלה. פשעים מכל הסוגים והמינים אינם נגרמים רק בשל שנאה.
    למרבה הצער חלק מן הפשעים שהוזכרו נתפסים על ידי מבצעיהם כנגרמים מ"אהבה". זו אכן פרשנות חולנית מאד של מושג האהבה, אבל "שנאה" איננה מספקת הסבר יותר טוב לתופעה. צריך לחפש את ההסבר במקום אחר.

    • אכן, עדה, מי שכאן ענה או ענתה לך ללא שם, צודק או צודקת.

     כאשר אדם מאוד כועס ושונא הוא נעשה אלים. זה לא רק בגלל שטסטוסטרון הוא הורמון יותר "אלים" מה שנקרא. יש סיבות עמוקות.

     כן, ברור שגם נשים שונאות גברים ובכלל זהו עולם של שנאה לצערי, אבל גברים שונאים נשים יות מנשים שונאות אותם.

     אם ניקח את מיתוס אדם וחווה, כולנו יודעים שחווה היתה "דגם" מוצלח ומשופר יותר, ורק בזה יש כדי לגרום קנאה. הוסיפי לזה את יכולת ההולדה, את העובדה שגנבה ממנו את אהבת ההורים, זה בסיס נרחב מאוד לקנאה.

     ולא חשוב את נבראנו, מאוהים או ממפץ גדול או מחייזרים, אי פעם היו שניים מאיתנו שהתחילו את כל זה: זכר ונקבה, שניים שקינאו זה בזה חחחח. כמה טראגי.

     • ליעל:
      אינני יודעת, יש כאן הרבה אמירות כוללניות שלא נבדקו.
      אדם כועס ושונא לא בהכרח נעשה אלים. כדי שהוא יהפוך לאלים צריך עוד דברים – כמו למשל תפיסת עולמו (המעוּותת), סוג (חוסר) החינוך שלו, מידת השליטה העצמית שלו, האינטליגנציה שלו, חוש הצדק שלו (גם אנשים כועסים ושונאים יכולים להיות מוסריים והגונים מאד).
      אינני יודעת מיהם "כולנו" שיודעים שחוה היתה "דגם משופר" יותר מאדם – אני כשלעצמי לא יודעת על אף אחד משניהם כמעט שום דבר, והמעט שאני יודעת לא מעורר בי רגשי הערכה לאף אחד מהם.
      "יכולת ההולדה" בטבע, כשהיא מבוססת על רבייה דו מינית, מתחלקת בין הזכר ובין הנקבה – הנקבה אולי צריכה לעבוד יותר קשה במובן זה שהיא זו שנושאת את העובר ברחמה וממונה על האכלתו – אבל בלי הזכר לא תהיה שום הולדה בין כך ובין כך.
      לעצם העניין: את האלימות כלפי נשים לא הייתי מסבירה רק דרך השנאה – לא לצורך הבנת התופעה, ובטח שלא לצורך מניעתה.

      • עדה, ישנם גם ההורמונים המקוללים, הטסטסטורונים, שמדענים לימדו אותנו שמוסיפים שמן למדורה, לא? כמה נשים רוצחות, אונסות, מתעללות, כובשות? לא נראה לי שזה רק בגלל חינוך וחיברות. אני מוצאת שיש כאן גורמים ביולוגיים ופסיכולוגיים עמוקים. גברים הם אלימים, נקודה. מכאן מתחיל הכול.

 11. נקודת מבט מרתקת, ולמעשה נראית לי מאוד הגיונית – כקריאה לסיפור הבריאה, גם אם לא כהסבר לחברה המודרנית.

  • חבל רונן, שהרי ברור שהיינו סוף של גוף אחד, ז"א אח ואחות, ואם היינו מוכנים לקבל את זה, אולי היינו מצליחים לעבור את של הקנאה האינפלטילית הזו.

 12. מבט מעניין מאד על סיפור הבריאה.
  ומה בדבר אח ואחות תאומים? במקרה כזה, לאף אחד מהם לא היתה חוויה של בלעדיות. האם עצם העובדה שהבת נתפשת בדרך כלל כעדינה ושבירה יותר ממקמת אותה במוקד של תשומת לב יתרה מההורים ומובילה את הבן למערכת יחסים דומה לסטריאוטיפ הסיפור המיתולוגי? ואם כן, הרי הבעיה נעוצה לאו דוקא בכך שהבת הינה תוספת מאוחרת, או, לגירסת רבים, תוספת משופרת, אלא בדגם עצמו? וחזרנו, שוב, להבדלים בין המינים: מולדים או נרכשים…

  • ולמה נשים שונאות גברים?

   • בטח שגם נשים שונאות גברים. אמרתי אחרת שירה?

    אח קטן או אחות קטנה לא שונאים את האח הגדול? שונאים, ברוך השם. אני לא כותבת שיש רצח בעיניים אצל שני הצדדים? יש, ברוך השם.

    לא יודעת מה מקומך במשפחה,שירה, אבל יריבות בין אחים היא יריבות בין אחים. קשה מאוד שלא תהייה, כי זה גם מגובה על ידי ההורים.

    אלא ש, כפי שאני אומרת, אני רואה שהילד היותר קטן, מפני שנולד לתוך הסיטואציה של אח קיים כבר, שנאתו וקנאתו אחרת, פחות קטלנית.הוא מקבל את קיומו של האח הגדול, כי אינו יודע אחרת. הגדול היה כמה שנים לבד, אז הוא מתקשב לקבל את התוספת, את צרתו. אני רואה את זה אפילו בחתולים.

    וברוך השם נשים שונאות גברים, אבל שנאתן פחות קטלנית, עובדה: הן לא רוצחים אונסות ומתעללות.

   • גברים לא שונאים נשים.

    • אז אני מבינה שלשיטתך הם אוהבים אותן. בגלל זה הם כנראה אונסים ורוצחים אותן. פרשנות מצוינת. תודה לך מקרב לב.

  • יעל,
   לדעתי בכלל אין קשר לבן או בת. בת יכולה להיות הבוגרת והאח הוא הקטן, או להפך, אבל בילדות הרכה היריבות קיימת בכל מקרה. זה מתועד בספרות המקצועית הפסיכולוגית. גם אם הורים על אחות קטנה זה יהיה, אולי אפילו יחמיר.

   בעניין תאומים, מעניין שאת זה אני חוקרת לי בנפרד, כי הנושא מאוד מעניין אותי, ואני תמיד שואלת הורים לתאומיפ על המצב. גם כאן נוצרת יריבות מסוימת, וישנם כעסים ומריבות כמובן, אבל הדינמיקה אחרת, ובדרך כלל יש אח או אחת אחת בתאומים שמובילים, שדומיננטיים יותר, ואולי אותו ילד בתאומים מקבל את העדפת ההורים, אולי בגלל זה נוצרת השנאה והיריבות.

 13. ולמה נשים שונאות נשים?

  • כולם שונאים את כולם, זו בכלל בעיה של העולם שלנו, לא?

   גם גברים שונאים גברים. בכלל, כולם שונאים את כולם.

   אבל אלימות הגבר לאישה אין לה אח ורע בעולם. על זה אין ויכוח לדעתי. (כמובן שכולם, גברים ונשים, מתעללים בילדים וחיות, אבל על זה בפעם אחרת).

   אני משתמשת במיתוס התנכי כדי לנסות להסביר את מקורות האלימות של הגבר לאישה: שמקורו בשנאת האח הגדול לאחות הקטנה על כך שבאה שתפסה לו את האהבה.

   ובכלל, כולנו שונאים את כולנו בגלל רגשי הנחיתות, לא? הרבה נכתב על זה בסםםרי הפסיכולוגיה. רובנו אחים קטנים או אחים גדולים, והכול מתחיל ביריבות בין אחים. ואם אין אחים, אז בכל מקרה תמיד ישנה יריבות מבחוץ, מילדים אחרים ומהורים.

   אני רק ניסיתי להאיר את שנאת הגבר חאישה מן המיתוס התנ"כי.

   ברוך השם או לא, השנאה בעולם כה רבה, שאולי ניתן להסביר אותה רק במונחים מטפיזיים.

   • דווקא דילגת על העניין של גבר/אישה לטובת שנאת אחים מכל מין שהוא.
    ולמה לכולם יש רגשי נחיתות? הכרחי?

    • ראית אדם בלי רגשי נחיתות? כמובן, יש רמות לכאן ולכאן. אני המצאתי? ספרי הפסיכולוגיה מלאים בזה.

     וזה הכרחי לדעתי, כי בכל מקרה, רגשי הנחיתות מתחילים כבר בינקות, מול התובנה של התינוק שאימו יכולה לעשות בו מה שהיא רוצה, היא יכולה למנוע את השד המניק, הוא נתון בידה. שם זה מתחיל, לא? כל כך עמוק.

     ואחר כך יש עוד המון דברים שמוסיפיפ לזה.

     אם נמשיך עם המיתוס התנכי, אני בטוחה שכבר שם היו רגשי נחיתות עוד לפני חווה, בהכרה של אדם שאלוהים, אביו ואימו, גדולים וחזקים ממנו וכל קיומו בידיהם.

     אז כנראה שזה הכרחי מעצם הקיום.

   • "אבל אלימות הגבר לאשה אין לה אח ורע"
    מאיפה הפלצת את זה רוב המכריע של מקרי האלימות זה גברים נגד גברים אחרים ולא גברים נגד נשים
    רק פשוט הנשים כל כך רכרוכיות וקוקסינליות ואנוכיות שהן כל כך מזדעזעות אם הן מקבלות סטירה
    בשעה שהמון גברים אחרים מוצאים את עצמם כקורבנות רצח ללא כל התגרות מצדן ובדרך כלל התוקף הרבה יותר חזק ולפעמים מדובר בכמה תוקפים על גבר אחד
    הרבה פעמים אני שומע סיפורים על בריונים ברחוב שתופסים ילד חלש מרביצים לו למוות ולחברה שלו לא נוגעים ולא עושים כלום מתוך "כבוד לנשים"
    ועוד דבר אם כבר את מתיימרת לקרוא את המחשבות של הגברים ואת חושבת שאת יודעת למה גברים שונאים נשים אז אני אגיד לך שאין קשר בין שנאת נשים לאלימות שמפונית כלפי נשים רוב הגברים ששונאים נשים בכלל לא אלימים גם אני שונא נשים ובחיים לא תקפתי אשה פיזית וגם לא אתקוף
    אותו בעל שמכה את אשתו בכלל לא שונא נשים הוא פשוט בן אדם אלים וכנ"ל לגבי האנסים הם אונסים נשים בגלל יצר מיני בלתי נשלט ולא משנאה כלפי נשים

    ועכשיו למה אני שונא נשים
    האמת שמהרבה סיבות נשים הן בעקרון המיץ של הזבל הן לא תרמו כלום לעולם הן חסרות תועלת לא פרקטיות חסרות דמיון חסרות יצרתיות פחדניות רכרוכיות כל המדע הטכנולוגיה הציוליזיה זה רק בזכות גברים מוכשרים שתרמו עבדו קשה פיזית ושכלית ולא בזכות נשים
    אנחנו חיים אך ורק בזכות גברים
    נשים רק יודעות לדבר אבל לא יודעות לעשות כלום חוץ מלבכות להתלונן ולהתבטל כל היום
    ועוד אחרי שהן לא תרמו ולא עשו כלום והן חסרות כל הישגים הן עוד מעזות בחוצפתן הרבה לטעון שהגבר הוא נחות והן יותר מתוחכמות ממנו עלק שמענו שמענו על התחכום שלכן -השמש פשוט זורחת לכן מהתחת אתן גם לא מורכבות יותר מגברים כפי שאתן נוהגות לטעון צאו מהסרטים שלכן
    אתן גם כל הזמן חושבות שבגלל שגברים יותר אלימים פיזית מנשים זה הופך אותכן לכל כך מיוחדות וטובות לב אבל האמת שאין בכלל קשר ואפלו אותם גברים רוצחים הם הרבה יותר עדיני נפש ממכן אז אתן לא אלימות פיזית אבל כן אלימות נפשית מילולית גזעניות שונאות ונפוחות מאגו חולני וסגידה עצמית למרות ההשגים הדלים מאוד שלכן
    גם הטיעון שנשים יותר רגישות מגברים לא מסתדר לי בכלל אם אתן כל כך רגישות לאחרים למה אתן מדברות פי 100 יותר זמן על אלימות נגד נשים מאשר על אלימות נגד ילדים (ולא דיברתי על אלימות נגד גברים כי זה ברור שגברים הם סוג ב אצל הפמינסטיות)למה אתן כל הזמן מרוכזות אך ורק בצרות של הנשים ומתעלמות באטימות רגשית מצרות של אחרים של עדות המזרח למשל של השחורים שמצבם גרוע פי אלף מאשר הנשים (אף פעם לא עשו שואה לנשים אבל שואה לגזע אחר כן עשו)
    ובכלל יעל ישראל מה את עושה כל היום חוץ מלנגח את המין הגברי כולו ולשבח את המין הנשי מנגד
    זה מעניין שאף פעם כמעט לא תגידי מילה רעה על הנשים ותמיד תדברי רעות על הגברים מעניין למה באמת?ברור למה כי את אשה וזה מוכיח כמה את סובייקטיבית וילדותית ואנוכית
    (חשוב לציין שלפעמים נדירות כן תזרקי מילה רעה על הנשים רק כדי לצאת ידי חובה)
    זה רק מוכיח שהמיתוס שנשים יותר רגישות מגברים נכון רק אם הכוונה שנשים יותר רגישות לעצמן בלבד רגישות לאגו שלהן כאלו הן הנשים רגישות אך ורק לעצמן כשרע להן ואטומות רגשית מכל הסביבה האחרת
    ולסכום אתן לא שוות כלום אתן יודעות רק להשקיע כל היום במראה כי היופי שלכן זה כל מה שאתן יודעות והדבר היחידי שהופך אתכן לבעלות ערך עד כדי כך שאתן מרעיבות את עצמכן למוות רק בשביל המראה והגיזרה
    וחוץ מהפמיניזים(פמינאציזים)ושנאת גברים רצחנית לא הבאתן כלום לעולם

 14. את אישה חכמה ומרתקת. והמאמר הזה מבריק.

 15. דווקא מטבעם השרשי וההרמוני של הדברים הגבר והאשה מהווים אחדות אחת שלמות אחת ,שהרי גבר ואשה ברא אותם בראשית הבריאה ולאחר שניסרם לשני חצאים לא חדל כל חצי להתגעגע לחציו השני, כך גם ב"משתה" של אפלטון וכך גם לפי התורה הסינית לאדם יש יין ויאנג בתוך נפשו והאיזון בי הצד הנקבי והזכרי יוצר שלמות והרמוניה. מתי ישכילו שני המינים להבין שהם חצאים של אחדות אחת ושהחיבור הטוב והמאוזן ביניהם ישכין שלום במלחמה הבלתי פוסקת בין המינים
  מתי?????

 16. מעניין שנשים לא מסוגלות לקבל שום סוג של בקורת שלילית שמופנית כלפיהן והן מתרצות את השנאה לנשים בכך שגברים שונאים נשים בגלל שהן חכמות יותר או טובות יותר ולא חלילה בגלל שמשהו פגום אצלן או שיש להן אופי מגעיל ודוחה להפך גברים שונאים אותנו בגלל העליונות הביולוגית שלנו ככה הן חושבות
  וזה כי לא יכול להיות סיבות אחרות לשנאה כי נשים כידוע הן "מושלמות וטהורות"( ורק הגברים רודנים אכזרים רעים ונחותים )כי ככה חינכה אותנו החברה ומרוב מחמאות ותשבוחות ודברי הלל והתחנפויות שהן זוכות להן מהמין הגברי הן רק נהפכו ליותר מפלצתיות והבטחון העצמי שלהן בעצמן והאגו שלהן נוסק לשמים
  בכלל הטבע של רוב הגברים הוא להגן לעודד ולפרגן לנשים לעומת זאת נשים מרוב שנאה אגו ונרקיסיזים לעולם לא יוכלו לפרגן לגברים והן תמיד עסוקות בלתקוף גברים ללא התגרות מצדן ולהפיץ מחקרי זבל "שמוכחים" שנשים יותר חכמות ויש להן יתרון גנטי מולד
  כשאני נותן להן מחקר אחר שסותר את המסקנה של המחקר הקודם וטוען להפך שגברים יותר חכמים הן מיד מתעצבנות מתלהמות ומקללות ואומרות שהמחקר הזה מופרך שיקרי מטומטם והוא נסיון נואש של הגברים להוכיח שהם יותר חכמים והגברים הם נחותים פרמיטיבים עם אינסטקטים חייתים ו90 אחוז מהם הם בעלי מנת משכל של פיגור וכו ועוד שפע רב של קללות והבעת התנגדות וחוסר הסכמה עם המחקר
  אך לעומת זאת כשמתפרסם מחקר שבא להוכיח את נחיתות הגברים וכמובן את עליונות האשה על הגבר בכך שנשים יותר מורכבות וחכמות מגברים באורח פלא כל הנשים מסכימות עם המחקר מצדיקות אותו תומכות בו וזה ממלא אותן בגאווה וביהירות והן אומרות "עם מחקרים מדעים אי אפשר להתווכח"
  חשוב לציין שאני לא תומך באף אחד מהמחקרים לא אלו שמצדדים בעליונות האשה ולא אלו שמצדדים בעליונות הגבר מסיבה פשוטה המחקרים האלו הם לא שייכים לענף המדע אי אפשר לקרוא להם מחקרים מדעים משום שאי אפשר להוכיח על ידי משוואות מתמטיות מי יותר חכם וכו מעבר לזה מדע אמור לתרום לאנושות ולהיות פרקטי מעשי בשטח כמו פיזיקה שמכונות פועלות על יסודותיה (כמו מכוניות מחשבים משקפי תלת מימד מיקרוסקופים ועוד)המחקרים האלו לעומת זאת לא תרמו שום דבר
  אלא שפה יש להבהיר נקודה חשובה והיא שעל כל מחקר מסכן שבא לפרגן קצת לגברים ולקבוע שגברים יותר טובים בתחום כזה או אחר יש אלף מחקרי זבל סקסיסטים שבאים להרים את האגו לנשים ולקבוע נחרצות שהן המין החזק החכם השולט העליון הנעלה והגברים הם עפר לרגלן רק להבדיל אותם מיעוט מחקרים שקובעים שהגבר יותר חכם בדרך כלל מנוסחים בהסתייגויות כדי לא לעצבן את הנשים ומציינים שאין להסיק מכך שהגברים יותר חכמים באמת ובכל זאת גוררים המון תגובות זועמות של נשים

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות ל