בננות - בלוגים / / נו, מה אתם אומרים על הספרים בסלולר?
יעל ישראל עושה אהבה
 • יעל ישראל

  סופרת, עורכת ספרים, מבקרת ספרות וקולנוע, מנחת סדנאות כתיבה, מייסדת ומנהלת את "בננות בלוגס". זוכת פרס אס"י של איגוד סופרי ישראל לשנת 2009 על הרומן "אני ואימא בבית המשוגעות"

נו, מה אתם אומרים על הספרים בסלולר?

טוב, לא נעים לי להגיד "אמרתי לכם". אבל באמת אמרתי. אני כותבת על המהפכה הדיגיטלית שבוא תבוא בספרות כבר כמעט ארבע שנים, ואז חזיתי שזה ייקח קצת יותר זמן.

 

והנה אנחנו מתבשרים על כך שכמה סופרים זכו לכך שסיפוריהם ישווקו ישירות לטלפונים הסלולריים. יורם קניוק השתאה מכך שהתמלוגים שהוא מקבל מכל סיפור שלו שמוזמן לסלולר, גבוהים פי חמישה ממה שהוא מקבל מהדפסת ספריו.

 

אני אומרת את זה שנים, וכולם צוחקים עלי. אבל בסוף צוחקים אלה שזוכים ונהנים מהמהפכה הדיגיטלית. ועל תספרו לי סיפורים מעלים עובש על כמה קשה להיפרד מהספר המודפס…

 

גם אני אוהבת ספרים מודפסים, אוהבת את ריח הנייר וכו', אבל אם יכולה להיות דרך שתיפטר מהעלוקות: מהמפיצים והמדפיסים ומההוצאות הכספיות המיותרות על נייר וכו', ובכך אנחנו הסופרים נקבל יותר תמלוגים, אז מה רע?

 

כבר סיפרתי כמה קיבלנו, חברתי נולי עומר ואני, על הרומן שלנו "יקירנט", שפורסם ב-ynet בהמשכים במשך חודשיים בשנת 2007. התמלוגים שזכיתי להם מווי-נט היו פי 200 ממה שקיבלתי על כל שלושת ספריי שראו אור בדפוס. (אגב, למי שרוצה, הנה כאן לינק לרומן).

 

אז מה רע, מה? הלוואי שהיו מציעים גם לי לשווק את סיפוריי בסלולר, לא הייתה שמחה ממני.  אני מוכנה לוותר על כל הרומנטיקה של הספר הכרוך תמורת תמלוגים הולמים.

 

 

     * * * 

                                      
נו, מה אתם אומרים על אתר "מקו", שלאחרונה בחר את חמישים הבלוגים הכי טובים בארץ, לדעתם, כמובן?

 

ואף אחד מביניהם אינו בלוג ספרותי! יש על פוליטיקה, אוכל, בית ומשפחה, מוזיקה, תרבות ואיכות חיים – אבל כנראה שספרות אינה נכללת ברשימת הנושאים החשובים.

 

טוב, לא שזה דבר חדש. ובכל זאת יכולתם לצפות מאתר שממפה את הרשת, שיפעיל קצת שיקול דעת לטובת הספרות בארץ. יש לא מעט בלוגים של אנשי ספרות, לא רק כאן אצלנו, ויכלו לבחור כמה מהטובים שבהם, שישקפו את המהפכה הדיגיטלית שעוברת על הספרות גם ברשת.

 

 

15 תגובות

 1. לי עברון-ועקנין

  יעלה, יש לך לינק לרשימה שלהם?
  נראה לי סיוט לקרוא בסלולרי, כי אני מיגרנוטית, אבל בהחלט אני בעד כל האפשרויות החדשות והתמלוגים, בוודאי.
  ונשיקות לך ממני.

  • איזה רשימה , לילוש? לא הבנתי.

   גם לי נראה סיוט לקרוא בסלולרי, אבל ראיתי כמה ספרי מחשב מאוד נוחים. אני מניחה שתוך חמש שנים יירד מאוד מחירם, ויהיו שווים לכל נפש. והם בגודל של ספר, אז נוח מאוד לקרוא בהם.

   • אה, את מתכוונת לגבי הספרים בסלולר? זו היתה כתבת טלוויזיה שראיתי לפני כמה שבועות.

    • לי עברון-ועקנין

     התכוונתי לרשימת 50 הבלוגים.
     וקינדל אני בהחלט ארצה, כשמחירו יהיה שווה לכל נפש :).

 2. כבר לפני כעשר שנים, אולי יותר, פרסמתי את קובץ שיריי "חצי אהבה חצי שנאה" שתרגמתי לאנגלית, במהדורה סלולרית. מי שיש לו גלישה סלולרית בפלפון יכול לגלוש ל
  http://osher.in/wap

  לחלופין ניתן לגלוש לאתר שלי
  http://osher.in
  ולהקליק על הקישור WAP

  מילא לקרוא שירים בסלולרי (גם זה לא נוח), אבל סיפורים?!

  • עובדה שהרבה כבר נרשמו לשירות. כנראה שצעירים יכולים לקרוא בסלולר. יש שם סיפורים קצרים של קניוק, דנקנר, כאלה.

   וכל הכבוד על החלוציות, גבריאלה.

   • בהחלט ייתכן שזה גם עניין של גיל. קשה לשרש הרגלים מושרשים.
    ולא התכוונתי לחלוק על שום דבר, רק אמרתי במלים אחרות שאני אישית מעדיפה את טכנולוגיית הנייר.

 3. בסלולרי זה קטן מדי, לא יעזור כלום.
  אבל אין ספק שעידן הדפוס ייעלם.
  שירים וסיפורים קצרים, כבר כיום אין שום הצדקה לכרות עצים עבורם, ורומנים, נובלות, ברגע שטכנולוגיית הצג תשופר, גם הם יפסיקו להיות מודפסים.
  ראה ערך עיתונים, האינטרנט מספק את החדשות הכי טריות, מאמרים, פרשנויות, הכול, אני כבר מזמן לא מציץ אפילו בעיתון.

 4. סן פרנסיסקו על המים

  נו, שוין. זה נפלא:
  זה טוב ליערות הגשם, טוב ליוצרים ואולי זה טוב לדור הסלולרי (לא הדור השלישי, אלא זה החי את חייו באס-אמ-אסים) שאולי ייחשף לתכנים נוספים.
  וזה טוב לאנשים שטסים ואנשים שכבר בחו"ל: הרי זה יותר קל מאשר לסחוב עוד כמה קילו במזוודה. וזה גם זה יציל את אלה מאימת ספרי הטיסה למיניהם.
  בקיצור, כמו שאומרים פה: ווין-ווין סיטיואישיין.

 5. מה יש להגיד יעלה?
  באסה במומבסה! וסרטן במוח.

 6. אם יקראו ככה, גם טוב, אני כבר כנראה אחרי זה אבל אחרי, בשמחה, כי הולך ופוחת הדור הקורא בבקורי בבתי ספר יש דברים שאם פעם היו כותבים על זה פיליטון לא היינו מאמינים, "נו,שויין אז בסלעלעלארי…

 7. הי יעל, ספרים בסלולארי מידע שמהלך עלי אימה ולמה? כל עוד זה גם וגם, אז מבחינתי מי שמתאים לו לקרוא ספר שלא מתוך ספר אז טוב שזה מתאפשר לו, אבל החשש מתחיל כשאני מדמיינת את החזון שלך מתגשם במלואו עד למצב של אין יותר ספרים, כי אין בהם צורך, ונכדים שישמעו על אסימון וספר מנייר רק בספורים הסלולאריים. וזה לא שאני כל היום קוראת ספרים ובכלל אינני מוצאת מצב קריאתי בתוכי כבר המון שנים, אבל בכל זאת, יש בי ידיעה מרגיעה שהם תמיד יהיו שם כשארצה.
  בעצם, המידע שהבאת מלמד אותי כמה קשה לי עם שינויי הקדמה, ואולי מכך כמה אני לא כזאת צעירה ברוחי כמו שנהגתי להאמין:)

  • אהלן סיגל, נראה לי שאין חשש שבדורנו נגיע למצב של אין ספרים… אם בכלל… הסירי דאגה מלבך. לכל היותר המדיות מתקיימות במקביל.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות ל