בננות - בלוגים / / כנרת כנרת כנרת כנרת כנרת…
סבינה מסג
 • סבינה מסג

          נולדתי בסופיה. עליתי ליפו עם העליה הבולגרית. התחלת לכתוב בגיל 9 במערה מול הים התיכון, אליה נמלטתי מריב בבית. חוויית ההדדיות וההרגעה שהשפיע עלי הים הסוער וחוויית כתיבת השיר הראשון —יגרמו לי לחפש כל חיי מקומות בהם יש סיכוי להגיע ליחסי אני/ אתה עם הסביבה הגאו-פיזית. כתוצאה מחיפוש של שנים רבות מצאתי לאחרונה את 'ארמון רב תפארת' שלי – בית צנוע על שפת הכנרת.   ספרי שירה למבוגרים:   מושב 1984 הוצאת הקבוץ המאוחד וקרן ת"א הבית במגדל 1987 הקבוץ המאוחד והים הזה ים כנרת 1994 הקבוץ המאוחד ימי מנזר 1992 שוקן 1991 כליל אבן חושן 2003   מן הספרים לילדים החתומים בשם העט עדולה שני הטריים ביותר הם: צעצועים הוצאת עם עובד   שאלות לא קלות הוצאת א"ח                

כנרת כנרת כנרת כנרת כנרת…

כִּנֶּרֶת כִּנֶּרֶת כִּנֶּרֶת כִּנֶּרֶת כִּנֶּרֶת כִּנֶּרֶת

 

 

כִּנֶּרֶת 

מוֹנָדָת…  מִלָּה

מוֹנָדָת …      תְּפִלָּה

מוֹנָדָת…   קִיּוּם

מַנְטְרָה

לְמַלְמֵל

וּלְנַטְרֵל

 

 

אֶת הָרִבּוּי  הַמְּבַלְבֵּל  שֶׁל הָעוֹלָם.

 

 

14 תגובות

 1. מוטי גלדמן

  אני אוהב את השיר הזה, סבינה. אתמול ראיתי באינטרנט את ציורי המים של אהרון מהתערוכה שהחמצתי בגורדון והתפעלתי מהם.אנא העבירי לו את דבריי.
  http://WWW.ARTISPO.CO.IL

  • תודה מוטי,

   בבידוד שלי אני חיה על התגובות האלה!

   בדיוק אהרון צפה איתי במה שכתבת. שכנעתי אותו לראות כדי להגיע למה שאמרת בעניין הדכאון. אני חושבת שזה אומץ לומר את דעתך האמיתית ( ולהחשב אולי לאחד האופטימים האלה שהן שמות ללעג) ושזו נדיבות לספר על הפרקטיקה האישית שלך. טוב שיש לנו את המסגרת הזו לתחזוק הקשר.
   סבינה

 2. הפעם לא הצלחתי לבד למצוא פירוש למילה מונדת.:0)
  המנטרה שלי בכנרת הייתה אום , מאוחר יותר גיליתי שמשתמשים בה למדיטציות אבל אצלי היא הייתה במשמעות של home (אגב,כנרת, כנרת, כנרת, כנרת בתור מנטרה זה לא מתחבר אלי אבל אם זה מתחבר אלייך אז נפלא).

  • מוטי גלדמן

   סיגל, חפשי את המילה מונדה. בלי סמיכות. כדאי במילון פילוסופי אם אפשר.

   • תודה מוטי.
    סבינה,אני מבינה שאת מנסה להציל את הכנרת מהעולם,אבל בעצם המונדת את אולי מנסה לבודד אותה ולנכר אותה. לדעתי זה איננו הפיתרון ,דווקא באהבה ניתן להשיג יותר מאשר בבידוד. איך אפשר להגיע ללב האנשים שהפכו את הכנרת לשלולית? אולי באמת דרך שירים.

    • סיגל למה את מתעקשת שהכנרת הפכה לשלולית?! בואי לבקרני ותווכחי שיופיה במקומו מונח. אדרבא כל הכאב הקשור בה, ירידת המים, שינוי פניה של הארץ הזאת, התפוררותו של הקבוץ — רק מכמיר את הלב עוד יותר.

     אולי היום אתן לכבודך את השיר בו הכנרת עצמה מודטת והמנטרה שלחה היא כמו שלך — אום…………

     • כי ראיתי מים בעולם והתגעגעתי לכנרת, והדבר הראשון שעשיתי כשחזרתי לארץ ,היה לנסוע לכנרת, ושם היו המון ערבים שהתרחצו עם הבגדים ,והמון ישראלים שנופפו בשרים על האש ,ויכולתי לראות את זה בעיניים אחרות, שהנה בית עם כל הישראליות שבה ,אבל בשבילי, הכנרת הייתה פעם מקום שאפשר להתבודד בו ובחופים היו המון צדפים והיה שקט ,ופעם אפילו הסיע אותי בטרמפ איש ממגדל שיש לו על שפת הכנרת מטעים ,והוא הכניס אותי לחוף הפרטי שלו ,וזאת הכנרת שזכרתי…גן עדן.

  • מונדה — הוא מונח פילוסופי שתבע פילוסוף בשם לייבניץ. הוא התכוון ליחידה הקטנה ביותר ממנה מורכבים החיים והעולם. מין אטום כזה.

   ולא, אני לא מבודדת את הכנרת.היא משפיעה עלי שפיות, אני נרגעת בחברתה– וזה עדיין, ברוך השם, פתוח לכל.

 3. סבינה תודה לך שאת מביאה לביתי ברמת השרון את הגליל וכינרתו . בדקתי את המילה ונהניתי לחשוב על הכנרת כמו על ירושלים של מעלה.
  מונדה ומנטרה ואהבה ובידוד מבורך .
  תודה
  מירי

  • מירי

   ניבאת שאני כותבת על הכנרת ככנרת של מעלה בשירי על התיירים-צליינים המפליגים לעיני כל היום, שקועים בתפילה. לפעמים הם משמיעים שיר של המשורר האנגלי ווילייאם בלייק בו הוא מבקש לבנות את ירושלים על מדשאות בריטניה הנאוה! זה מקומם אותי ומעורר את כל סוגיית המעלה/מלטה

   • סבינה
    לנוצרים ירושלים לא ממש חשובה כמו ליהודים ולמוסלמים יש להם ירושלים בכל מיני מנזרים כמו סנטיאגו די קומפוסטלה. לא ממש מבינה מה מרתיח אותך . אני כן יכולה להבין את הצורך האנושי /נשי לסגור את הפער בין המעלה ומטה ולראות במטה מעלה.

    • מירי אני נוהגת לעשות תקופות במנזרים ויש לי חלום לעשות את הדרך ליעקב הקדוש מקומפוסטלה — (שדה כוכב). יש לי אהדה לנצרות, ביחוד למנזרים "שלי" בארץ, בהם אני מדברת עם הנזירות צרפתית– שפת אמי ומרגישה קצת ילדה מוגנת. יום אחד אשים פה שירים מן המנזר.

     אני גם מחבבת את האוירה השמחה שיוצרות ספינות הצליינים המשייטות בים גינוסר, מול עיני, שרות שירים שמחים כמו "עם ישראל חי". אבל אנחנו שמתביישים לאהוב את הארץ, כי כל אהבה מתפרשת כלאומנות– לשמוע את המשורר האנגלי אומר בריש גליי שהוא עוד יבנה את ירושלים באנגליה המוריקה… אני מרגישה כמו כבשת הרש

     • פגשתי את ספר שירייך במנזר האהוב גם עלי נוטרדאם דה ציון .קניתי לי אותו שם. כתבתי שם ועליו .בכמה פוסטים שלי.
      הבנתי את צערך . את מרגישה את הארץ ולא מתביישת בכך . כאשת רוח ראוייה שאיננה מובלת אלא מובילה .

     • מירי,תודה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לסבינה מסג