בננות - בלוגים / אמיר אור / תמונות מחיי זוגיות
אמיר אור
 • אמיר אור

  אמיר אור נולד וגדל בתל אביב, דור שלישי בארץ. פרסם אחד עשר ספרי שירה בעברית, האחרונים שבהם "משא המשוגע" (קשב 2012), "שלל – שירים נבחרים 2013-1977" (הקיבוץ המאוחד 2013) ו"כנפיים" (הקיבוץ המאוחד 2015) שיריו תורגמו ליותר מארבעים שפות, ופורסמו בכתבי עת ובעשרים ספרים באירופה, אסיה ואמריקה. בנוסף פרסם את האפוס הבדיוני "שיר טאהירה" (חרגול 2001), והרומן החדש שלו, "הממלכה", ייצא השנה בהוצאת הקיבוץ המאוחד. אור תרגם מאנגלית, יוונית עתיקה ושפות אחרות, ובין ספרי תרגומיו "הבשורה על פי תומא" (כרמל 1993), "תשוקה מתירת איברים – אנתולוגיה לשירה ארוטית יוונית" (ביתן /המפעל לתרגומי מופת 1995) ו"סיפורים מן המהבהארטה" (עם עובד 1997) כן פרסם רשימות ומאמרים רבים בעיתונות ובכתבי העת בנושאי שירה, חברה, היסטוריה, קלאסיקה ודתות. על שירתו זכה בין השאר בפרס ברנשטיין מטעם התאחדות המו"לים (1993), מילגת פולברייט ליוצרים (1994), פרס ראש הממשלה (1996), ספר הכבוד של הפְּלֶיאדות (סטרוגה 2001), פרס אאוּנֶמי לשירה (טטובו 2010), פרס שירת היין מטעם פסטיבל השירה הבינלאומי של סטרוּגה (2013) ופרס הספרות הבינלאומי ע"ש סטפן מיטרוב ליובישה (בּוּדוה 2014). כן זכה בחברויות כבוד של אוניברסיטת איווה, בית היינריך בל אירלנד, ליטרַרישֶה קולוקוִויוּם ברלין, המרכז ללימודים יהודים ועבריים באוקספורד ועוד. על תרגומיו מן השירה הקלסית היוונית זכה בפרס שר התרבות. אור ייסד את בית הספר לשירה הליקון, ופיתח מתודיקה ייחודית ללימודי כתיבה יוצרת, בה לימד גם באוניברסיטת באר שבע, באוניברסיטת תל אביב ובבית הסופר. אור הוא חבר מייסד של התאחדות תוכניות הכתיבה האירופית EACWP ולימד קורסים לכותבים ולמורים באוניברסיטאות ובבתי ספר לשירה באנגליה, אוסטריה, ארה"ב ויפן. ב-1990 ייסד את עמותת הליקון לקידום השירה בישראל והגה את מפעלותיה – כתב העת, הוצאת הספרים, ביה"ס לשירה ופסטיבל השירה הבינלאומי. הוא שימש כעורך כתב העת הליקון, כעורך ספרי השירה של ההוצאה, וכמנהל האמנותי של פסטיבל "שער". אור הוא עורך סדרת השירה "כתוב" והעורך הארצי לכתבי העת הבינלאומיים "אטלס" ו"בְּלֶסוק". הוא חבר מייסד של תנועת השירה העולמיWPM , ומכהן כמתאם האזורי של "משוררים למען השלום" שליד האו"ם.

תמונות מחיי זוגיות

 

 

 

יוצא לאור בהליקון:

תמונות מחיי זוגיות

"תמונות מחיי זוגיות" שואל את השאלות שכולנו שואלים: מה יש בזוגיות שקשה בלעדיה וקשה גם איתה? מה גורם לנו לחפש אותה, לברוח ממנה, אבל אף פעם לא להישאר אדישים אליה?
 האם אנחנו מעצבים אותה, או שמא היא אותנו? למה אנחנו מתגעגעים?

זוגיות על פניה השונים: חיזור והתאהבות, מיניות, אינטימיות ומשפחה על כף הכיף, ומנגד  - ניכור, גירושין, אלמנות וגעגוע – על הכף השניה.

 

 

 

 

  עמליה זיו כותבת על משולש רומנטי מפוספס באילת, חדוה הרכבי על אהבת ילדות בדגניה ב', סמי ברדוגו על היום שבו הציץ ונפגע,  אהרן מגד  על לב פצוע בכיתה ו', וזאב אנגלמאיר על אהובתו השבדית. 

  דוד אדלר כותב על המשולש התנ"כי יעקב-לאה-רחל בשתי גרסאות שיר של אריה סיון, והמשוררת הסורית  לינה טיבי – על היחסים בין הגבר והאישה שבתוך השפה והאני.

 
  בגיליון מתפרסם תרגומו האחרון  של דן דאור ז"ל, שתרגם מסינית במיוחד ל'תמונות מחיי זוגיות' את  "הפו' על האיש היפה" מאת המשורר והמאהב המפורסם סָה-מא שְיאנְג-רוּ.

 

שירים מחיי זוגיות מאת נורית זרחי, אגי משעול, בטין אמיר, אדמיאל קוסמן, אמיר אור, ריטה עודה, אבי אליאס, עידן נשר,  מרב פיטון, אשר רייך, סיגל בן יאיר,  אופיר נוריאל, רמי דיצני, אלי אליהו, רמי סערי, מרדכי שרי, ליאור גרנות, לאה פילובסקי, אלמוג בהר  ועוד (ר' רשימה בעטיפה).

 

שירי אהבה, פרידה, זרות, וגעגוע מאנגלית, ערבית, יוונית, סינית, גרמנית ופולנית מאת לואיז גלוק, שרון אולדס, דִינוֹס כְרִיסְטִיאָנוֹפּוּלוֹס, הָלִינָה פּוֹשְבְיָטוֹבְסְקָה, ריימונד קארבר, רוברט לואל, סְה-מָא שְיָאנְג-רוּ, אן סקסטון, אנה סוִירשצ'ינסקה, אווה קולבה  וניזאר קבאני בתרגום יעל גלוברמן, רפי וייכרט, נוית בראל, רמי סערי, יאיר אלדן,  ואשר רייך.

 

מגוון יצירות אמנות פלסטית על זוגיותמאת  זאב אנגלמאיֶר, אורי שטרייגולד, יואב אפרתי, ליטל דורצ'ין, לי קורצווייל, נעם צוקר.

 

עורך ראשי: אמיר אור המערכת: יקיר בן משה, יעל גלוברמן, אורי הולנדר, רפי וייכרט, רוני סומק, רות קרטון בלום ◄ עורכי אמנות: מאיה אטון ואסף יהודה

 

19 תגובות

 1. אותם אנשים

 2. נראה מענין ומגוון
  בהצלחה רבה

 3. נראה מדהים. אני מעבירה גם הלאה. סחטן!

 4. איריס אליה

  מסקרן ביותר וכל כך מגוון. בהצלחה רבה.

 5. מירי פליישר

  תמונת הפסל של הזוג האלוהי בשער יפיפיה. אפשר עליה פרטים?
  ובהצלחה!

 6. היי אמיר. הנה הלינק שביקשת — כל טוב, אומי. נ.ב. אני אעלה אותו לאותו פוסט גם.

  http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

 7. בהצלחה! גם אני רוצה בגיליון הבא. אוף, יש לי להגיד הרבה על אהבה.

 8. רונית בר-לביא

  נשמע מעניין אמירוש, בהצלחה.

 9. הי אמיר, תמונות מחיי זוגיות אחד הנושאים המדברים אלי. ונדמה שאין גבול לשירים שכתבו וניתן לכתוב בנושא זה.
  כמו שפעם הסברת שירים נכתבים כשמנסים להבין משהן (הבנתי נכון?) ומה הכי קרוב אחרי העצמי מאשר הזוגיות עם העצמי האחר השני הכי קרוב לנו? וכמה שנבין לא נבין ואם בדרך להבין נולד כתב עת מה נפלא.
  אז ברור שנתחבר לתמונות הזוגיות על פניה השונים לפי פנינו אנו.

 10. החיוך הנוצץ, המתוק, המתענג של הזוג על הכריכה, עושה חשק לזוגיות..:)
  נראה מיוחד, מרתק הגליון הזה שיבוא אלי על כנפי דאר ישראל…:)
  בהצלחה..

 11. שולמית אפפל

  רשימה מפוארת של משתתפים

  • ד"ר גל סביון, תואר שלישי בתולדות, בשנאות ובביקורתכל האומנויות

   תגובותיך מוצות חן בעיניי כי הם תמציתיות, קולעות ומדוייקות…כל הכבוןד ואני מרגיש כי את מעריצה את אמיר, כמעט כמוני…ממש הוא שוונ, אבק זהב, הוא כחול לבן וחברי היקר מאוד. דע לך, אני מוקיר בך !!!…:-))) אלברטו.

 12. ד"ר גל בסיון, תואר שלישי בתולדות, בשמאות ובביקורת כל האומנויות

  אוסף שירים מעולים…מומלץ לכל חובב שירה לקנות (שיהיה בבית ולחזור אליו הרבה פעמים בשנה) ולקרוא בעייון וכולכם תמצאו את עצמכם בו ואם אתם חיים בנישואים, בסוגיות או בקשר קבוע או בעבר, שירים אלהה יובילו איתכם לזיכרונות או לגעגועים או לנותוח חושף אמיתות, חוויות ורגשות מוטמעים בתוכיכם…חומר למחשבה באמצעות שירים ביד הבקיאה של ענק אמיר אור הקבץ וערך במאמץ איתן לקרב אתכם לשירה וליופי, לכאב ולחשיבות של לניות יחד…

  • כווווולנו

   שותפים לדעתך פה אחד,כולל שגיאות הכתיב.
   מעניין אם היית מחזיק מעמד יום אחד בשמאות רכב.

   אתה בתוכיכנו,אתה עייוננו,אתה מוחמד בסיוננו,אתה אחא אלברטו.בוא וחסה בצילנו,בנניית האטד

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאמיר אור