בננות - בלוגים / רן יגיל / נקישות ורמזי אור, מדינת ישראל נגד נח שטרן, נקישה 3
רן יגיל
 • רן יגיל

  סופר ועורך, יליד תל אביב, 1968. ספריו: מות סנדלרים (תל אביב : "עקד", תשמ"ח 1987) <שירים> מחשבה אחת קדימה (רמת גן : ליריק ספרים, 1988) ארז כמעט-יפה : וסיפורים אחרים (תל-אביב : "גוונים", תשנ"ו 1996) ז'אק (תל-אביב : "גוונים", תשנ"ח 1998) <נובלה ביוגרפית על הזמר הבלגי ז'אק ברל> סוף הקומדיה : תריסר סיפורים (תל-אביב : "ביתן", תשס"א 2001) נקישות ורמזי אור : מדינת ישראל נגד נח שטרן : רומן (תל-אביב : "עמדה/ביתן", תשס"ג 2003) <רומן סמי ביוגרפי על חייו של המשורר המקולל נח שטרן>  הרביניסט האחרון רומן (בני-ברק : הקיבוץ המאוחד, 2006) אני ואפסי רומן  (ירושלים: עמדה/כרמל, 2008) עריכה: הצעיף האדום / יעקב שטיינברג ; בחר את הסיפורים והקדים מבוא: רן יגיל (תל-אביב : "גוונים", תשנ"ח 1997) בואי כלה : סיפורי חתונה (ירושלים : "כרמל", תשס"א 2001) <בשיתוף ירון אביטוב> טעם החיים : אנתולוגיה של סיפורי אוכל (ירושלים : "כרמל", תשס"ב 2002) <בשיתוף ירון אביטוב> הקשב ! : אנתולוגיה של סיפורי צבא (תל-אביב : "כרמל-משרד הביטחון - ההוצאה לאור", תשס"ה 2005) <בשיתוף ירון אביטוב רן יגיל הוא עורך כתב העת "עמדה" - ביטאון לספרות: שירים, סיפורים, מסות, רשימות  

נקישות ורמזי אור, מדינת ישראל נגד נח שטרן, נקישה 3

נקישה 3
 
שיחה קצרה שהתקיימה בין עורך-הדין נחום קלר ונֹחַ שטרן בכניסה לבית המשפט, 14.2.1954.
 
   "מר קלר, אני מבקש ממך ממך לטעון כאן בעניין התגוננות."
   "מי יכול לקנות סיפור כזה, מר שטרן, התגוננות."
   "מר קלר, דע לך, אני לא בלתי שפוי, כפי שאתם מגדירים זאת בלשון הנפתלת שלכם."
   "איש לא אמר זאת. אני רק רוצה לעשות את הדבר הטוב ביותר בשבילך."
   "אם אתה רוצה לעזור לי, אתה תטען להתגוננות, והשם יהיה בעזרי."
   "אולי בכל זאת תלך לעשות בדיקה פסיכיאטרית, מר שטרן?"
   "אין לי כסף לזה."
   "ההוצאות יחולו על ראש התביעה. יש לי הבטחה לזה. מה יותר טוב – כלא?"
   "דע לך מר קלר, עכשיו כשאני במעצר עד תום הליכי המשפט, אני לא שומע נקישות בכלל, וגם רמזי אור אינם פוקדים את תקרת החדר."
   "כרצונך, מר שטרן. אינני רשאי לפעול כנגד רצונך."
   (שתיקה)
   "טוב, אלך להיבדק, אבל בכמה תנאים: קודם כול התביעה, כלומר המדינה, משלמת עבור הבדיקה, זוהי התחלה טובה. עניין נוסף הוא זמן הבדיקה. אני לא רוצה להפוך להיות אובייקט לניסוי. בכלל, אינני מאמין בדברים כאלה. אני מאמין בכוחו של האל. זה לא בשבילי. אני רוצה שבדיקות הרופאים תיגמרנה כמה שיותר מהר, נאמר חודש, זה מספיק, אינני עכבר במעבדה, ואז ברצוני לחדש את המשפט תכף ומייד. ועניין אחרון, תוצאות הבדיקה תימסרנה רק לך ולי. אנו נחליט אם ברצוננו להשתמש בתוצאות, בית המשפט לא יסיק שום מסקנות מעצם הבדיקה. מה אתה אומר מר קלר?"
   "זה ממש לפעול כשיד אחת קשורה מאחור, מר שטרן, אבל אני יכול לנסות אצל השופט."

נקישה 1

נקישה 2

רמז אור 1 

רמז אור 2

 

2 תגובות

 1. רוחה שפירא

  רני היקר שלום!
  אף פעם לא מאוחר לחזור, אז בזכותך הגעתי אל האור, הרמזים והנקישות של נוח שטרן. אני קוראת בהנאה רבה ומחכה להמשך הסיפור.
  מקווה שאפגש בקרוב איתך ועם הספר כולו. ובינתיים – כמה שאלות ארכיוניות:
  האם "גבעת שרה" היא גבעת השלושה? היה סמינר ליד הגבעה אך ב -1953 הוא כבר לא היה שייך לקיבוץ ובוודאי לא ל"איחוד הקבוצות והקיבוצים" שזה היה שם הפלג החדש (של מפא"י) שנוצר אחרי הפילוג בקיבוץ המאוחד ב -1952, שאליו הצטרפו כל הקיבוצים שהתפלגו וביניהם עינת.
  שבוע טוב!

  • רוחה היקרה, שבוע טוב. תודה לך על שאת קוראת ומגיבה. זה מחמם את לבי. נח שטרן היה במספר קיבוצים. ההתרחשויות הקורות אותו ברומן הן ברמת רחל סמוך לירושלים. אני רק שיניתי את שם הקיבוץ כשם ששיניתי את שם הדמויות, להוציא את נח שטרן עצמו כמובן.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לרן יגיל