בננות - בלוגים / אביטל קשת / על מגיבים והכרויות וירטואליות
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.    ---------------------------------------------------------------------------------------.    

על מגיבים והכרויות וירטואליות

 

 

 

בעלון השבת קראתי את הסיפור של יוסל בירשטין ואני מוסיפה לו פרשנות משלי.

והרי הסיפור.

יצאתי בבוקר לפגוש אנשים, פגשתי איש בתוך מלבן של שמש בגבעון, רחוב צדדי מוצל וצר בנחלאות.

הוא ישב לבדו על ספסל לשניים , כשעצרתי מולו , הצל שלי עצר עליו. 
הוא חייך וביקש שאזוז . סיפרתי לו ששם, בעירה הקטנה בפולין , כשהייתי נכנס לביתו של השכן , לא דפקתי בדלת , לחצתי על הידית והייתי בפנים.

והשכן, כשהיה נכנס אלי , גם הוא נהג כך.

האיש קם מן הספסל, יצא ממלבן השמש , אמר שקוראים לו אורי, וסיפר לי את קורות חייו.
הוא בן שבעים ושמונה, ועדין סנדלר , הוא נולד במרוקו. הוא חיבק אותי ולשעה קלה היה מוכן להיות לי כאותו שכן בפולין, אדם שהוא דלת בלחיצה קלה נפתח.

צלם וצלמת תפשו אותנו מתחבקים, מצח אל מצח, והקרחת שלו מפולין והקרחת של אור ממרוקו היו בתצלום שלהם למגרש אחד.

דווקא מה שקרה כאן השבוע הוכיח לי כמה כולנו משתוקקים להיות מגרש אחד.

סבי ז"ל גדל בסטיריז'וב שבגליציה ואכן הרבה להתלונן על כך ששם ,בגלות, יהודים יצאו לרחובות על מנת שיזכו לארח בדירותיהם  הצפופות הולכי דרכים ונוודים על שולחן השבת.ואילו כאן בארץ הקודש כל אחד קונה לעצמו דירה מרווחת ונועל את דלתו.

מסתבר שאנו בנויים למגע ישיר עם הבריות ,וההסתגרות והניכור החברתי לא  באמת תואמים  את המבנה הגנטי שלנו.

משפחות מתפרקות, ילדים חצויים, שכונות יוקרה מגודרות זאת ההוויה שלנו כיום והנחמה הדלה היא לפעמיים באתר אינטרנטי, שם מותר להשמיע קול.

העניין שזה רק אתר אינטרנטי ולפעמים יש קוראים ולפעמים אין, ההתענינות האישית מוגבלת .

לדוגמא: כשסיפרתי על הניתוח של בני זכיתי להמון קוראים ותגובות ותפילות  נרגשות ,שבטוח עזרו, כשדיווחתי על החלמתו נותרתי די גלמודה.

לא נפגעתי, כי זה טבעו של אתר אינטרנטי, האנשים כאן לא באמת קרובים אלי , למרות שתודה לאל זכיתי להכיר כאן מספר נפשות שיקרות לי מאד.

לתחושתי מה שקרה כאן השבוע מעיד גם הוא על חוסר היכולת של הפרט ,להתמודד עם הכרות שהיא רק וירטואלית  מעיקרה.

האדם רוצה לפגוש את הזולת פנים אל פנים ובדרכו  לשבור את הקרח, הוא כמעט שובר את המסך ואף את ליבם של כמה אנשים שכלל לא מוכרים לו.

בלבול?

כן.

ומי ייתן ונצליח לפתוח את דלתות ליבנו לזולת ולא רק על ידי מסך.

ושזה יקרה במהרה.

שבוע טוב!

 

 

 

4 תגובות

 1. אביטל, שבוע טוב.
  את צודקת, הרי המשבר המכוער שפרץ כאן השבוע יכול להתרחש רק באינטרנט, ייחודי לאינטרנט במובהק.
  הניתוח שלך יפה בעיניי.
  ואולי במיוחד באינטרנט, כולנו צריכים לכתוב על הקיר שממול ובמיוחד על לוח לבנו, את המילה "אנושיות".

  לשמור על צלם אנוש. אנושיות. אנושיות. אנושיות. זאת מילת המפתח. שום תגובה לא נכתבת מעצמה. מישהו כתב אותה. מישהו כמוני, כמוך, כמו כל אחד אחר, ומה ששנוא עליך – אל תעשה לחברך, והמלבין פני חברו ברבים – כאילו שפך דמים… זה לא משחק, זה לא שעשוע, מילים פוצעות, אלה דיני נפשות. לא פחות. חיים ומוות ביד הלשון. (או המילים שאנחנו כותבים כאן, היינו הך לצורך העניין).

  צר לי שאני מאריכה, אך אני מזועזעת ממה שקרה כאן. לינץ' וירטואלי, זה מה שקרה כאן.

  והדברים שלך אביטל הם אור בחשכה הזאת שהשתררה כאן בימים האחרונים. תודה.

  • צופה לא מהאתר

   אביטל שלום. כצופה מהצד בנעשה לאחרונה אצלכם אני נדהם מהמניפולציות. סילופי עובדות הם עניין שכנראה לא מעניין את הכותבים ה"ספרותיים" עלק שהתכנסו פה , הכל מנותק מהקשרו, אנשים רואים מה שנוח להם לראות וזהו, ויותר מכל אתר אחר שהספקתי להכיר זה גרוע ביותר מבחינה של חוסר פרופורציה לעובדות. אחד הדברים הכי מכוערים שיש פה ממששמתי לב זה סילוף האמת על ידי השקר ובמצח נחושה. כנראה שיש מי שנהנה מזה, והכי טוב לאגו להתקיף אחרים, גם זה מוכר מאתרים אחרים, אבל פה זה ממש ברמה מכוערת ובקטעים אישיים.
   אני חושב שענת פרי צודקת, פגעו בה
   מפריעים לה והיא לדעתי הגיבה בשיא העדינות. אף אחד לא ביקש מ"סיגל" לכתוב מונולוגים של פריחה מתחת לפוסט של ענת, ענת ביקשה ממנה שוב ושוב ללהפסיק להגיב, ענת קראה אותה ממש נכון, ענת בעצמה לא כתבה בפוסט שלה הכפשות עם שמות, היא ביקרה רק מה שהולך באתר וזה עצבן אנשים, אבל מישהו מסובב פה את העניינים ברמה של אלוף העולם בשקרים ובפסיכולוגיה וכולם מכניסים תראש לחול.
   לי אין ספק שענת צודקת.

   • הסיפור לא עוסק בצדק או בענת פרי אלה בתופעה אנושית.
    ואשמח אם לא תגיב כאן יותר כי אצלי תימחק.
    הפוסט הזה אינו עוסק בלהכפיש, להאשים ולסלף, אלה במדיום וטיבעו.
    תודה.

 2. צופה לקח לי זמן להבין שהמונולוגים של סיגל נכתבו במי שהתחזה לה וברור לכולם שזו לא היא אשאיר את הפוסט כעדות שכולם יוכלו לקרוא שם איך זו אינה היא בהשואה לכתיבה שלה במקומות אחרים תהא זו דוגמא ללינץ' שיכול לקרות רק באינטרנט והבה נדאג שלעולם לא יקרה דבר כזה יותר באתר שלנו ואם אתה ממשיך לצפות אז תברר לפני שאתה בטוח במשהו כי אני אם לא שמת לב כבר התנצלתי

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת