בננות - בלוגים / אביטל קשת / לגזור ולשמור
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.    ---------------------------------------------------------------------------------------.    

לגזור ולשמור

 

 

לפני שנים הייתי בהרצאה מרשימה על עשרת העיקרים שאני מקלידה כרגע.
 
הזמן חלף עבר, אבל את הרב דסלר שהיה נושא ההרצאה לא שכחתי, אבל לצערי התעצלתי לקנות את ספרו. או שהסיבה לעצלות היא בשל העובדה שהייתי עסוקה בקריאת ספרים אחרים שאולי עוד אסקור כאן.
 
בכל מקרה עיתון בשבע מגיע אלינו הביתה בחינם. ושם מצאתי את מאמרו של ידידיה מאיר, בעלה של סיון רהב מאיר המקסימה. ולשמחתי הוא פרסם שם את עשרת העיקרים האבודים.
 
הרב דסלר מדבר על כל מה שחשוב בקשר בין אדם לחברו. עברתי עם ביתי סעיף, סעיף ומצאנו שחלקם קשים מאד למימוש. מצד שני אותה הרצאה שינתה את חיי וכמה סעיפים כן שקדתי לממש. הם פשוט חלחלו לעצמותי. חלקם נשכחו. הרי הקשר בין אדם לחברו כה מורכב, ואנו נוטים להיות ספונטנים מידי או לחילופין מחושבים ואינטרסנטים מידי.. אז בואו נרצין ונרענן את עצמנו לקראת יום הכיפורים.
 
    והנה הם העיקרים .
 
 
א. לא יהיו עסקיך עם שאר בני האדם מודרכים רק לפי השכל הקר , אלא התחשב תמיד בהלך רוחם, דהיינו במידותיהם.
 
ב. כל אחד חושב שהוא מצוין באיזה דברי יותר ממך , ומן הסתם הוא צודק בזה. הסכם עימו ויאהבך . וכבר כתב הרמב"ם באיגרתו : אם אתה חכם יותר ממנו, זכור שהוא צדיק יותר ממך , כי הוא בשוגג ואתה במזיד וכו'.
 
ג. כל אחד מתעניין בצורכי עצמו יותר מאשר בך, ועל כן הראה לו את הנקודה בה עניינך הם גם ענייניו.
 
ד. אל תשתדל שיעשה בקשתך, אלא שירצה לעשותה ויהיה מאושר בעשותה.
 
ה. הזהר מלהיכנס לויכוחים חריפים עם חבריך, כי הם ירחיקוך מהם ויפרידו ביניכם.
 
ו. אל תדבר כל כך הרבה על עצמך, דבר עם חברך על חברך עצמו, והוא יהיה מעוניין לשמוע. לרוב בני האדם אין מילה אהובה יותר מאשר ' אני' ואין דבר מפואר יותר מאשר שמם.
 
ז. הקשב לדברי אחרים, התאמץ לזכור שמותיהם ופרטיהם, ויאהבוך.
 
ח. אל תבקר את חברך באופן גלוי, כי רק יתעקש יותר. כל הפושעים , אפילו הרוצחים הגרועים ביותר, לא יודו על פשעם בלבבם.
 
ט. בדברך על חברך, הווה מודה על האמת, כי למה ישנאך, ובצדק.
 
י. זכור מה שאומרים חכמי הרופאים , כי יותר מאשר ראוי להבין את החולי ראוי להבין את החולה, כי חלק גדול מכל חולי, ולפעמים כל החולי, בא מהלך רוחו של החולה, וכשתצליח לתקן את זה, במה שאתה מרבה איתו אהבה ואחווה, תעבור המחלה.
 
 
 
 
אפשר לחשוב איזה סעיפים קל לנו ליישם, אני למשל התעמקתי בסעיף ו' וז' ט' . מצד שני גם לפני זה הם היו די חזקים אצלי.
 
רצוי להתעקש על איפה קשה לנו, כל אחד והקושי שלו. אבל גם לחזק את הקיים זה בסדר.
 
בכל אופן ראוי לבדיקה פנימית ולשינון מתמיד.
 
לא קלה היא הדרך אל הזולת.
 
 

 

 

7 תגובות

 1. דברים יפים וחכמים. תודה שהבאת
  שנה טובה וגמר חתימה טובה

 2. היי אביטל
  כשאת כותבת על הרב דסלר אין לי מה הוסיף, קטונתי,
  כשאת מדברת על ו' ז' ח', זה מסקרן, מה עבר עליך.
  עלי עובר שככל שהחיים מתפתחים, אני פחות מעקלת….
  בולעת את החיים אך לא מעקלת, מה זה לדבר על עצמי? מי רוצה להקשיב, ולמה להקשיב לחבר שלא בדיוק מדבר על עצמו… כי לרוב האנשים קשה לדבר על עצמם, זה מפחיד לשתף…
  למה לי להיות סטאטיסטית במחזה של משהו אחר… להקשיב?
  הרב דסלר חכם, אך נישאר לנו להתחיל מהתחלה, אין קיצורי דרך
  למדתי שאנשים אוהבים לדבר על אוכל, על מחלות, על חדשות…
  ואני אוהבת לדבר, בזמן האחרון אני מחפשת לדבר על עצמי…זה בא לי לפעמים בקושי, למצא את 'המדוייק שלי" ואז אנשים סקרנים נזכרים בעצמם ומשתפים.
  שנה טובה
  טובה

  • היי טובה, אוהבת את הסקרנות הטבעית שלך. אני חושבת שרכשתי מעט מיומנות בלהקשיב כשלמדתי משחק וטחנו לנו בראש שהכי חשוב להקשיב לפרטנר ואז להגיב אליו. ולא להגיב אליו לפני שמקשיבים.

   ולהקשיב באמת זה מאד קשה. רובנו מאבדים סבלנות באמצע ואז מיעצים כמובן, לוקים במלת היעצת, עוד בעיה. מי אמר שהעצה שטובה לך טובה גם לי. הכל נובע מכוונות טובות כמובן. ואני מתאמנת בהפסיק ליעץ, אלא אם כן נדרשתי לכך. לכן רצוי קודם כל להכיל. כמו שאמרת לעכל.

   ובקשר לשיתוף נכון, יש בי לצערי סגירות מסוימת שבגללה קל לי יותר להקשיב. זה יפה שמישהו אוזר אומץ ופותח ראשון. אבל לי זה קורה רק עם חברות מאד קרובות וכדומה. וגם מפני שאני כל כך רגישה שאני חוששת מתגובות כלליות מידי לנאמר. ואז אני קולטת עניין ונסגרת בחזרה. בקיצור, מבנה אופי כשלי קשה לשנות.

   אני דווקא אוהבת גם לדבר על עוד דברים מלבד אוכל ומחלות ולכן נוטה להשתעמם בשיחות עוד דבר לא שגרתי.

   למשל מאז התשובה אני תמיד מתעניינת אם החברות שלי למדו חידוש שאני לא מעורה בו ואיפה כדאי ללכת כדי לדעת יותר וכדומה. ואז אני דשה בנקודה הזו של החידוש וכדומה. איפה זה נוגע בי, בהן אישית וכדומה. איפה זה מתנגש עם, נפגש עם.. ועוד טחינות שכל שחבל לך על הזמן.

   ובאמת רק סטיסטים במחזה של הזולת זה קצת לא הדדי ומתיש. אני מאד מאד מסכימה איתך, ואהבתי את השליפה הזו שמאד מתאימה לצורת המחשבה שלי.

   תודה על התגובה הזו.
   גמר חתימה טובה.

 3. תודה שהבאת, אביטל יקירה
  אכן קשה עבודת "ואהבת " ,ועם זאת היא היא כל התורה על רגל אחת
  שתהיה לנו שנה של אהבת חינם ,שנה של אהבה ,שאינה תלויה בדבר
  אהבה שרירה וקיימת ,וגם כשבטל ה"דבר", היא לא תתבטל אמן

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת