בננות - בלוגים / / להקשיב לקונכיות שבורות
אַחֲרֵי שֶׁהִתְיַתַּמְתִּי מֵעַצְמִי, נַעֲשֵׂיתִי רָעֵב
  • יקיר בן-משה

    נולדתי בתאריך בלתי מעוגל, יש לי חולצה מנומשת עם פסים שחורים, וברגע זה ממש מוריד את העפעפיים לתוך הגוף. מלמד כתיבה יוצרת במסגרות שונות ברחבי הארץ, עורך ספרי שירה ופרוזה, עורך ספרותי של בית ביאליק, עורך ספרותי לפרויקט שירה על הדרך מטעם עיריית תל אביב-יפו, מנהל אמנותי לפסטיבל השירה הבינלאומי "שער"

להקשיב לקונכיות שבורות

ערב חג סוכות, והנה כמה דברים צנועים שכתבתי על שירו הנהדר של שלומי חתוכה, בבית, מתוך פרויקט 'פתח שער', בית אביחי.
*
כל סוכה היא בית, כל בית הוא קונכייה. קונכייה קטנה בלב הסערה.
בחוץ הטבע גועש, עצים נעים, נשברים, לפעמים גם העיר עולה ופורחת, תמיד בתנועה, אף פעם לא רוגעת – אך בתוך הבית מוזמנת לנו האפשרות לנוח, לאסוף את הקולות ולהאזין. לעמוד על הגדה ולשמוע את הסערה כאי של צלילים, המיה, הדים ודומייה; הרף של הד בלב הדיבור העז. אך מה קורה כשהקונכייה מתחילה לחרוק? מה קורה כשהקונכייה מתחילה להיסדק? ביתו של חתוכה הוא קונכייה שבורה. עם לילה הוא מצמיד את אוזנו אל הבית "כאילו היה קונכייה" ושומע את הרהיטים מדברים, חורקים ומתאוננים; על מה הם מתאוננים? על הזמן. לילה אחר לילה רהיטיו של המשורר ניצבים במקומם, חוזרים על אותן תלונות ונאנקים תחת כובדו המעיק של הזמן – ובלשונו של חתוכה: "מתבלים". הבליה היא התהליך הארוך, השוחק והמכאיב של הזמן. הזמן בביתו של חתוכה שולח את זרועותיו ומפורר את כוחם של המיטה, המקרר, ארון הבגדים, שולחן הכתיבה והכיסא (מה צריך יותר?!), ועל כך הם מתאוננים. מדי לילה בלילה שומע המשורר את חריקת הכאב של הרהיטים, את הרוח הצולפת בין שברי הקונכייה, ואינו עושה דבר. מה הוא יכול לעשות? אולי רק דבר אחד. "קח סיכה וחצה את ים האש," כתבה זלדה ב"כל שושנה היא אי"; וחתוכה אכן לוקח סירה וחוצה – לא להאמין – את ים האש. בסוף השיר הוא הוסיף מלה אחת, מלה אחת שמעבירה אותו, ואת כולנו, מגדה אל גדה; מלה אחת שמעמידה את כל מה שנאמר קודם על הבית, על הרהיטים ועל הזמן, כאל מול מראה עצמית: "משפחה". כך נגמר השיר. מילה אחת, משפחה. זה לא הבית שמתפורר, אלו לא הרהיטים שחורקים – זה אנו שמתבלים. יום אחר יום, כמו דג נורא, אנו שוקעים במצולות הזמן.
במלים אחרות, הסוכה של חתוכה מלמדת אותנו להישיר מבט אל הבית ולהקשיב לקונכיית הזמן, גם אם היא שבורה. היא זו שמצלצלת בכל פעמון, מרעידה את הרהיטים ומבקיעה את סכך הבית, ועלינו להקשיב לה. להקשיב במלוא הכאב והאמת, לילה אחר לילה, שלא להתבלות.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות ליקיר בן-משה